صحت

این لوازم آرایشی برای پوست مضر است

لوازم آرایشی، عطرها و کرم‌های پوستی که تاریخ مصرف‌شان سپری شده باشد و هم ‌چنان استفاده شوند، احتمال بروز التهاب و عفونت را در شما افزایش می‌دهند.
محققان علت بروز این مشکل را وجود هوا در این محصولات می‌دانند، لوازم آرایشی که استفاده چند منظوره دارند مثل بورس که با آن لب‌سیرین و یا سایه را روی پوست پخش می‌کنند، می‌توانند اثرات این پدیده را تشدید کنند چون میکروب‌ها را بین پوست لب و چشم‌ها منتقل و ایجاد حساسیت را تشدید می‌کنند.
کرم‌ پودر تاریخ گذشته، عامل بخار در پوست
اگر در کرم‌ پودرتان را هنوز باز نکرده‌اید می‌توانید تا ۲ سال آن را نگهدارید اما بعد از باز کردن باید نهایتا بین ۶ تا ۱۲ ماه از آن استفاده کنید، چرا که بعد از این تاریخ دیگر قابل استفاده نخواهد بود، هم‌چنین یادتان باشد کرم‌ پودرهای خود را دور از فضاهای مرطوب ( مثل حمام گرم و پر نور) نگهداری کنید چون این محیط‌ها رشد باعث می‌شوند کرم‌ پودر و به طور کلی تمام لوازم آرایشی شما سریع‌تر فاسد شوند.
متوجه باشید وقتی رنگ کرم شما کمی تغییر کند نشان می‌دهد که فاسد شده‌ و دیگر قابل استفاده نیست.
فاسد شدن سایه چشم
اگر چشمانی حساس دارید یا به سلامت چشم‌های‌تان اهمیت فراوانی می‌دهید و نمی‌خواهید سرخ شوند یا حساسیت کند هر ۳ ماه یکبار سایه چشم‌تان را عوض کنید هرچند سایه‌ها تقریبا شبیه باقی پودر‌ها مثل سرخسی دارند ولی از آنجا که با حساس‌ترین قسمت بدن سروکار دارند بنابر این انتقال باکتریاها به آنها و بعد سرایت‌شان به چشم می‌تواند بسیار خطرناک باشد.
در مورد سایه‌های چشم‌ غیر پودری و کرمی باید دقت بیشتری داشته باشید چون باکتریاها بسیار سریع‌تر در آنها رشد می‌کنند، اگر با انگشت سایه می‌زنید قبلش کاملا دست‌های‌تان را بشویید. علاوه بر این هر تغییر رنگ یا بو می‌تواند نشانه خراب‌شدن سایه باشد.
خطرناک‌تر از همه؛ ریمل
ریمل خطرناک‌ترین لوازم آرایشی است که باید زود به زود دور انداخته شود، این لوازم آرایشی محل انواع باکتریا است که در محیط گرم و تاریک جا خوش کرده‌اند و با هر بار استفاده می‌توانند به چشم‌ها انتقال یابند، از عوارض آن، عفونت‌های چشمی و شدیدتر از همه این است که باعث نابینایی می‌شود.
از طرف دیگر هر بار که برس ریمل را بیرون می‌آورید، از آن استفاده می‌کنید و دوباره آن را سر جایش برمی‌گردانید، در این مسیر برس تعدادی باکتریا را جذب می‌کند و آن را درون ریمل می‌برد.
وقتی ریمل شما خراب می‌شود بوی گاز از آن به مشام می‌رسد، هر گاه در چشم‌های‌تان احساس ناراحتی کردید و نشانه‌های از بعضی بیماری‌ها در آنها دیدید، باید اولین کاری که می‌کنید دور انداختن تمام لوازم آرایشی‌های مربوط به چشم‌تان باشد چون ممکن است بیماری به آن‌ها سرایت کرده باشد.
آلودگی خط چشم
خط‌ چشم مایع یا قلم باید هر ۳ ماه یکبارتبدیل شوند، اگر از قلم استفاده می‌کنید توصیه می‌کنیم هر بار قبل از استفاده آن را بتراشید تا اگر آلودگی روی آن وجود داشت از بین برود، آلودگی خط چشم معمولا هیچ نشانه آشکاری ندارد، اگر خط چشم‌تان آلوده باشد احتمال سرخی و التهاب به وجود می‌آ‌ید، البته گاهی می‌توان قبل از التهاب تشخیص‌هایی داد مثلا اگر به طور واضح دیدید که ماده آرایشی شما لایه‌لایه شده است فورا از شر آن خلاص شوید.
ناگفته نماند که از قلم چشم می‌توان زمان بیشتری استفاده کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا