آخرین اخباراسلایدشوجهانسیاست

بایدن: هیچکس نمی‌تواند افغانستان را تحت یک دولت متحد بسازد

خبرگزاری دید: رییس جمهور امریکا بار دیگر از خروج نیروهای این کشور از افغانستان دفاع کرد. او این حرفش را در مورد افغانستان که گفته بود هیچکس نمی‌تواند این کشور را تحت یک دولت واحد متحد بسازد نیز تکرار کرد.


جو بایدن رییس جمهور امریکا که روز گذشته (چهارشنبه ۲۹ جدی) به مناسبت یک سالگی حضور خود در کاخ سفید به عنوان رییس جمهور امریکا در یک نشست خبری سخنرانی می‌کرد، گفت که پس از ۲۰ سال حضور این کشور در افغانستان هیچ راه آسانی برای خروج وجود نداشت.
بایدن در این نشست خبری گفت: «اگر فکر می‌کنید کسی می‌تواند افغانستان را تحت یک دولت واحد متحد کند، دست خود را بلند کنید؟»
بایدن سخنان قبلی خود را تکرار کرد و گفت که افغانستان به دلیل محکمی «قبرستان امپراتوری‌ها» است و این کشور «مستعد وحدت» نیست.
رییس جمهور امریکا گفت که هزینه حضور یک هفته نیروهای این کشور در افغانستان نزدیک به یک میلیارد دالر بود و هیچ امکان حل مسالمت‌آمیز وجود نداشت.
او گفت: «پرسش این بود که آیا من هم‌چنان به خرج کردن آن مقدار پول در هفته در افغانستان ادامه می‌دادم؛ زیرا می‌دانستم که این ایده که بتوانم موفق شوم، به غیر از فرستادن کیسه‌های جسد بیشتر به خانه، بسیار غیرعادی بود».
رییس جمهور امریکا اما نسبت به قربانیانی که در هنگام خروج امریکا از افغانستان جان باختند، ابراز همدردی کرد.
بایدن گفت که از آن‌چه در نتیجه «بی‌کفایتی طا-لبان» در افغانستان رخ می‌دهد، ناراحت است، اما تأکید کرد: «تعداد زیادی از چیزها در سراسر جهان وجود دارد که ما نمی‌توانیم هر مشکلی را حل کنیم».
امریکا پس از ۲۰ سال حضور در افغانستان در آخر ماه آگست از افغانستان خارج شد. طا-لبان در ۱۵ همین ماه کنترول ارگ ریاست جمهوری را به دست گرفتند و محمداشرف غنی، رییس دولت تحت حمایت امریکا از کشور فرار کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا