آخرین اخبارافغانستاناقتصاد و توسعه

بندر تورخم به صورت آزمایشی، ۲۴ ساعته فعال می‌شود

کابل و اسلام‌آباد توافق کرده‌اند که بندر تورخم به صورت ۲۴ ساعته و آزمایشی به روی رفت‌وآمد و خدمات تجارتی گشوده شود.

کابل و اسلام‌آباد توافق کرده‌اند که بندر تورخم به صورت ۲۴ ساعته و آزمایشی به روی رفت‌وآمد و خدمات تجارتی گشوده شود.
به گزارش خبرگزاری دید، رسانه‌های پاکستانی گزارش کرده‌اند که عمران‌خان نخست‌وزیر این کشور امروز دوشنبه(۱۱ سنبله)، برای گشایش آزمایشی و ۲۴ ساعته این بندر حضور پیدا می‌کند. طبق این گزارش، توافقات رسمی مبنی بر آمدن عمران‌خان از سوی اداره محلی در بندر تورخم نهایی شده است.
براساس این گزارش‌ها، انتظار می‌رود که بندر تورخم در مرحله نخست به شکل آزمایشی به صورت ۲۴ ساعته باز شود و در صورتی که این مرحله موفقیت‌آمیز باشد، مرحله دوم آن به اجرا گذاشته خواهد شد. مرحله دوم آن فعالیت تجارتی به صورت شبانه‌روزی و دایمی در این بندر خواهد بود.
بندر تورخم در ولایت ننگرهار موقعیت دارد(در بخش افغانستان). در حال حاضر تنها در ساعات رسمی کالاهای تجارتی از این بندر منتقل می‌شود.
مسأله گشایش بندر تورخم به شکل ۲۴ ساعته هرچند پیش از این توسط دولت پاکستان مطرح شده بود، اما رییس جمهور غنی در سفرش به پاکستان که در ماه سرطان انجام شد، اعلام کرد که پاکستان برای گشایش ۲۴ ساعته این بندر موافقت کرده است.
بندر تورخم گذرگاه تجارتی میان افغانستان و پاکستان است که بیش‌‎ترین رقم مبادلات تجارتی میان دو کشور از این بندر صورت می‌گیرد.
براساس گزارش رسانه‌های پاکستانی، ارزش صادرات کالاهای این کشور در سال‌های ۲۰۱۰ – ۲۰۱۱ به بیش از ۲.۴ میلیارد دالر می‌رسیده است. در سال‌های ۲۰۱۸ – ۲۰۱۹ این رقم به ۱.۳ میلیارد دالر کاهش یافته است. به صورت کلی، صادرات پاکستان از بندر تورخم به افغانستان در چند سال اخیر نزدیک به میلیارد دالر کاهش داشته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا