آخرین اخباراسلایدشوجهانسیاست

ترکیه از امریکا به سازمان تجارت جهانی شکایت کرد

ترکیه در ارتباط با دو برابرشدن تعرفه‌های واردات فولاد و آلومینیم توسط امریکا از این کشور به سازمان تجارت جهانی شکایت کرد.
سازمان تجارت جهانی روز دوشنبه دریافت شکایت ترکیه از امریکا را تایید و اعلام کرد که انقره خواستار برگزاری جلسه حل اختلاف با امریکا در ارتباط با تعرفه‌های جدید شده است.
بر اساس تصمیم دونالد ترامپ رییس‌جمهوری امریکا تعرفه واردات فولاد ترکیه به امریکا ۵۰ درصد و تعرفه آلومینیم ۲۰ درصد خواهد بود. ترکیه نیز در پاسخ به این اقدام امریکا تعرفه‌های جدیدی برای خودروهای/ موترهای سواری، الکول، سیگار برگ، لوازم آرایشی، برنج و زغال سنگ اعمال کرده است.
جنگ اقتصادی میان دو کشور باعث سقوط ارزش «لیر» ترکیه در هفته‌های گذشته شده است.
بر اساس مقررات سازمان تجارت جهانی دو کشور ۶۰ روز وقت دارند راه‌حلی برای اختلافات‌شان پیدا کنند، پس از آن موضوع به شورای حل اختلاف سازمان تجارت جهانی ارجاع داده می‌شود.
روابط ترکیه و ایالات متحده بعد از آن رو به تیرگی گذاشت که کاخ سفید خواستار آزادی بی‌قید و شرط «اندرو برانسون»، کشیش امریکایی شد.
وی پس از کودتای نافرجام در ترکیه در تابستان ۲۰۱۶ دستگیر شد. این کشیش امریکایی در ترکیه با اتهامات تروریستی مواجه است. این کشیش اهل «کارولینای» شمالی، مدت ۲۰ سال است که در ترکیه زندگی می‌کند.
دونالد ترامپ پیشتر گفته بود که ترکیه باید این کشیش را خیلی وقت پیش آزاد می‌کرد.
وی گفته است که «ترکیه خیلی خیلی اقدامی بدی انجام داده است.»
دادگاهی در ترکیه روز جمعه گذشته درخواست آزادی این کشیش را رد کرد.
ایالات متحده امریکا بزرگترین وارد کننده فولاد در جهان است و ترکیه ششمین صادر کننده فولاد به امریکا است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا