آخرین اخباراسلایدشوجهانسیاست

وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی:

تشکیل دولت فراگیر می‌تواند صلح و ثبات پایدار را در افغانستان تضمین کند

خبرگزاری دید: وزرای خارجه کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی در پایان اجلاس چهل و هشتم این سازمان با صدور بیانیه‌ای گفتند که فقط ایجاد دولت فراگیر می‌تواند ضامن صلح و ثبات پایدار در افغانستان باشد.


نشست وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی به روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه (۳ حمل) در اسلام‌آباد، پایتخت پاکستان برگزار شد. از حکومت سرپرست طا-لبان نیز افرادی در این اجلاس شرکت کرده بودند.
در بیانیه‌ پایانی این نشست آمده است که کشورهای عضو سازمان همکاری اسلامی، بر تعهد قوی برای احترام به حاکمیت، استقلال، تمامیت ارضی و وحدت ملی افغانستان تاکید می‌کنند.
در این بیانیه آمده است: «ما بر همبستگی همیشگی خود با مردم افغانستان تاکید می‌کنیم و ابراز اطمینان می‌کنیم که مردم مقاوم افغانستان همچنان کشورشان را در مسیر پیشرفت و شکوفایی هدایت خواهند کرد».
کشورهای اسلامی بر اهمیت احترام به حقوق همه شهروندان افغانستان از جمله زنان، کودکان و افراد متعلق به اقلیت‌های قومی، مذهبی و فرهنگی تاکید کرده‌اند. این در حالی است که طا-لبان به‌تازگی از تصمیم خود برای بازگشایی تمام مکاتب عقب‌نشینی کرده و مانع رفتن دختران بالاتر از صنف ششم به مکتب شده‌اند.
سازمان همکاری اسلامی در ادامه از عملیاتی‌شدن صندوق امانی بشردوستانه استقبال و در این راستا از نقش بانک توسعه اسلامی قدردانی کرده‌ است.
این سازمان بار دیگر از کشورهای عضو و سایر شرکای بین‌المللی خواسته‌ است که برای کاهش نیازهای فوری بشردوستانه مردم افغانستان، به صندوق امانی کمک کنند.
سازمان همکاری اسلامی همچنین تأکید کرده است که دسترسی هرچه‌زودتر افغانستان به منابع مالی مسدودشده برای جلوگیری از فروپاشی اقتصادی و تشدید وضعیت بشردوستانه حیاتی است.
این سازمان در ادامه بر اهمیت حصول اطمینان از عدم استفاده قلمرو افغانستان به‌عنوان پناهگاه امن گروه‌های تروریستی از جمله القاعده و داعش نیز تأکید کرده است. سازمان همکاری اسلامی از جامعه بین‌المللی خواسته است که در برابر احتمال تحریک و نقش خرابکاران داخلی و خارجی در افغانستان محتاط بماند تا تلاش‌ها برای تضمین صلح و ثبات در این کشور را از منحرف نکند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا