آخرین اخبارافغانستانسیاست

جنجال حکمتیار و ارغندیوال بر سر «شهادت»

حزب اسلامی به رهبری ارغندیوال و گلبدین حکمتیار برسر نام نشریه «شهادت»( ارگان نشراتی حزب اسلامی) با هم در جنجال هستند.
گزارش‌ها حاکی از آن است که حزب اسلامی حکمتیار بدون این‌که در وزرات عدلیه ثبت باشد، زیر عنوان « حزب اسلامی افغانستان» که در وزارت عدلیه به نام عبدالهادی ارغندیوال ثبت است فعالیت می‌کند.
به گزارش خبرگزاری دید، بر اساس فقره‌ اول ماده یازدهم قانون احزاب سیاسی:« یک حزب سیاسی می‌تواند بعد از ثبت رسماً به فعالیت آغاز کند» ولی آقای حکمتیار بدون در نظر گرفتن قوانین احزاب سیاسی کشور به فعالیت دوباره شروع کرده است.
حزب اسلامی آقای ارغندیوال علاوه بر یک ارگان نشراتی، هفته‏نامه‌ای را زیر نام «شهادت» منتشر می‏کند. این در حالی است که ارگان نشراتی حزب اسلامی آقای حکمتیار نیز با نام هفته‌نامه‌ «شهادت» به نشر می‌رسد.
سید فضل‌الله مولا لتون مدیرمسوول هفته‌نامه‌ شهادت شاخه‌ ارغندیوال می‏گوید که نشریه‌ آنان در وزارت اطلاعات و فرهنگ ثبت است و هیچ‌فرد یا نهاد دیگری حق تاسیس نشریه‌ را به این نام ندارد؛ زیرا «شهادت» نام انحصاری و قانونی ارگان نشراتی حزب اسلامی به‌رهبری ارغندیوال است.
به گفته آقای لتون، آن‌ها اعتراض‌نامه‌ای‌ را نیز به این مناسبت به وزارت اطلاعات و فرهنگ سپرده‌اند.
بر اساس ماده‌ یازدهم قانون رسانه‌های همگانی، یک نشریه مستلزم داشتن شرایط:« اسم نشريه، آدرس مشخص، ذکر محل چاپ، نام صاحب‌امتياز، اسم مديرمسئول و تاريخ نشر آن می‌باشد».
مطابق این ماده، هفته‌نامه‌ مربوط به آقای ارغندیوال شرایط مذکور را دارد، در حالی‌که نشریه‌ آقای حکمتیار هیچ‌یک از آن شرایط را ندارد.
ارگان نشراتی حزب اسلامی شاخه‌ ارغندیوال با کاغذی نسبتاً کم ‌کیفیت در چهار صفحه به‌گونه‌ سیاه و سفید منتشر می‌شود، اما نشریه‌ آقای حکمتیار در ۸ صفحه، کاغذ باکیفیت و دو صفحه‌ رنگه در اول و آخر به نشر می‌رسد.
با این حال، جعفر راستین مشاور نشراتی وزرات اطلاعات و فرهنگ می‏گوید: هفته‌نامه‌ «شهادت» در وزرات اطلاعات و فرهنگ به نام حزب آقای ارغندیوال ثبت است و هیچ رسانه‌ دیگر زیر این نام حق فعالیت ندارد.
پیش از این گمانه‌زنی‌هایی وجود داشت مبنی بر این که میان آقای حکمتیار تسلیم شده به دولت و ارغندیوال که عملاً رهبری حزب اسلامی را در کابل به دوش داشت، بر سر رهبری این حزب جنجال‌هایی بروز خواهد کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا