آخرین اخبارافغانستانسیاست

جنرال مراد اشرف غنی را عامل شکست ارتش با گماشتن نظامیان بی‌کفایت خواند

خبرگزاری دید: جنرال مراد علی مراد از نظامیان برجسته دوره جمهوریت، می‌گوید که اشرف غنی با گماشتن نظامیان بی‌کفایت در راس امور، به شکست ارتش کمک کرد.

جنرال مراد این موضوع را چهارشنبه‌شب( ۵ دلو) در مصاحبه‌ای تلویزیونی با «افغانستان اینترنشنال» بیان کرده است

او گفته، غنی بر بعضی از افسران ارتش به خاطر قومیت‌شان بی‌اعتماد بود و نظامیان بی‌کفایت را در راس نهادهای امنیتی قرار داد.

این جنرال بلندپایه پیشین گفت که ارتش افغانستان به خوبی تربیت و تجهیز شده بود. اما، به نظر می‌آید که او به نوعی این روایت تیم غنی را می‌پذیرد که حکومت و ارتش افغانستان در اثر یک «توطیه بزرگ جهانی و منطقه‌ای» متلاشی و طا-لبان پیروز شد.

با این حال، جنرال مراد در این مصاحبه بار اصلی شکست ارتش سابق را به گردن ارگ انداخت؛ انتقادی که غنی، صالح و دیگر اعضای تیم اصلی ارگ رد می‌کنند.

مراد گفت که ارتش «به اساس عدم توجه سیاستمداران افغانستان روز به روز ناتوان شد. [سقوط] نتیجه کم‌کاری نیروهای امنیتی و دفاعی ما نبود، بلکه کم‌توجهی و بازی غلط سیاسیون و زعامت افغانستان بود که این نیروها را ضعیف ساخت».

او غنی و تیم امنیتی‌اش را متهم کرد که «جنرالان باتجربه و تحصیل کرده را از سوق و اداره و صفوف اردو، پولیس و امنیت افغانستان بیرون کشیدند … و افراد بی تجربه را در راس نیروهای امنیتی و دفاعی قرار دادند».

حکومت اشرف غنی در چارچوب طرح اصلاح نیروهای امنیتی افغانستان، شماری از نظامیان را متقاعد یا برکنار کرد و برخی از نظامیان جوان را در پست‌های مهمی چون فرماندهی قول اردو قرار داد.

از صحبت‌های جنرال مراد بر می‌آید که یکی از دلایل کنار گذاشتن افسران و جنرالان ارتش، مسایل قومی بود و اشرف غنی می‌خواست نظامیان مورد اعتمادش در رهبری نیروهای امنیتی حضور داشته باشند.

مراد، اشرف غنی را به بی‌اعتمادی و داشتن نگاهی قومی به ارتش افغانستان متهم کرد. به گفته او، غنی به نظامیان امریکایی و ناتو می‌گفت که «افسران [ارتش] وابسته به جبهه شمال اند، افسران وابسته به اقوام اند. این‌ها در نظام سیاسی افغانستان مداخله می‌کنند و درست کار نمی‌کنند».

او در این مصاحبه، کمتر تلاش کرد که فروپاشی اردوی افغانستان را از منظر نظامی تحلیل کند و بیشتر با بدگمانی فکر می‌کرد که در عقب جبهه، در درون حکومت علیه نیروهای امنیتی توطیه می‌شد.

او گفت: «دشمنان در روز با ما جنگ می‌کردند و شب تجهیز و تمویل می‌شدند. حتا زخمی‌های شان از میدان جنگ کشیده می‌شدند، حتا هلیکوپترها در آن میدان پایین می‌شدند».

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا