آخرین اخبارافغانستانروند صلحسیاستصلح

نماینده ملکی ناتو:

حاضریم به ادغام جنگجویان طالبان در افغانستان کمک کنیم

استفانو پونتیکوروو نماینده ارشد ملکی ناتو می‌گوید اگر از این سازمان خواسته شود، آماده است در ادغام جنگجویان طالبان در سکتور امنیتی کمک کند.

استفانو پونتیکوروو نماینده ارشد ملکی ناتو در مصاحبه‌ای با صدای امریکا گفته که اگر طالبان نگران مردم افغانستان هستند، باید در روند صلح اعتمادسازی کنند و خشونت‌ها را کاهش دهند.
وی در مورد نقش ناتو در افغانستان پسا-صلح گفته است: «در سطح کلان، اگر درخواست شود، ما تمایل داریم که سکتور امنیتی را مشوره داده و کمک کنیم، اگر معنای آن ادغام طالبان باشد و خواهان کمک شوند، ما کمک می‌کنیم».
نمایندۀ ارشد ملکی ناتو در افغانستان گفت که آنچه در توافق احتمالی صلح میان حکومت افغانستان و گروه طالبان امضا می‌شود، تمویل کنندگان بررسی می‌کنند و اگر مطابق میل شان بود، به حمایت از افغانستان ادامه می‌دهند؛ اما در غیر آن افغانستان آسیب خواهد دید.
وی تاکید کرده است: «صلحی ارزشمند خواهد بود که از دستاوردهای بیست سال گذشته حفاظت کند. حقوق زنان، حقوق ملیت‌ها و به صورت عموم حقوق بشر و آزادی رسانه‌ها، این تنها راهی خواهد بود که می‌تواند منجر به روند صلح پایدار شود».
او با بیان این که سطح خشونت‌ها بسیار بلند است و پذیرفتنی نیست، افزوده است: « روند صلح دشوار خواهد بود اما اگر اعتماد نباشد به مراتب روند دشوارتر خواهد بود و کاهش خشونت به معنی اعتمادسازی میان دو طرف است».
آقای پونتیکوروو بیان داشته است که طالبان اگر مدعی‌اند نگران مردم افغانستان هستند، برای پروسۀ صلح اعتمادسازی کنند و خشونت‌های شان را کاهش دهند.
به گفته وی، طالبان باید بدانند که راهی برای برگشت به ۱۹ یا ۲۰ سال قبل وجود ندارد و مردم افغانستان باید حکومتی را بسازند که قابل قبول دو طرف باشد.
وی تاکید کرده است که ایالات متحده و ناتو با هم وارد افغانستان شده و ماموریتی را به پیش برده‌اند و با هم این کشور را ترک خواهند کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا