آخرین اخبارافغانستانروند صلحسیاست

سفیر پیشین امریکا در کابل:

خروج شتابزده از افغانستان به مثابه تسلیم شدن است، نه صلح

برخی مسئولان پیشین امریکایی با مخالفت نسبت به خروج شتابزده نیروهای امریکایی از افغانستان می‌گویند که این خروج امنیت ملی کشور شان را صدمه می‌زند و در واقع به مثابه تسلیم شدن است نه صلح.

به نقل از صدای امریکا، راین کراکر سفیر پیشین ایالات متحده در کابل در نشستی که در مرکز مطالعات بین المللی و استراتژیک در واشنگتن به گونهٔ مجازی برگزار شده بود گفت: «ما با این خروج شتاب‌زده امنیت ملی مان را شدیداً آسیب می‌رسانیم. مذاکرات روی همین خروج برگزار شده است. اتفاقاً [این خروج] به مثابۀ تسلیم شدن است، در بارۀ صلح نیست».
آقای کراکر با اشاره به جنگ‌های داخلی دهۀ هفتاد خورشیدی و ظهور گروه طالبان هشدار داده گفت که به خاطر پیامدهای پس از به قدرت رسیدن احتمالی دوبارۀ گروه طالبان در افغانستان، ایالات متحده مقصر خواهد بود.
او افزود: «ما ارزش هایمان را آسیب می‌رسانیم. ما دختران را به مکتب رفتن تشویق کردیم و گفتیم که به گونۀ موثر از شما حمایت می‌کنیم. اکنون به ساعت‌های مان نگاه کنیم و بگوییم که زمان رفتن فرا رسیده و خداحافظ. آیا واقعاً می‌دانیم یکبارگی با رفتن ما به زنان در افغانستان چه اتفاق می‌افتد؟ زمانیکه طالبان بار دیگر به زور میلۀ تفنگ به قدرت برسند، وضعیت خوشآیندی نخواهد بود و ما مقصر خواهیم بود».
در این نشست که زیر نام «تعین شرایط برای نتیجۀ درست در افغانستان» برگزار شده بود همچنان، دیوید پیتراووس رییس پیشین ادارۀ استخبارات مرکزی ایالات متحده و فرمانده پیشین نیرو‌های بین‌المللی در کابل، میلانی ورویر رییس اجرایی انستیتوت جورج تاون برای زنان، صلح و امنیت و پیتر مایر عضو کمیتۀ امور خارجی مجلس نمایندگان ایالات متحده نیز شرکت داشتند.
جنرال پیتراووس خروج کامل سربازان امریکایی را از افغانستان تا اخیر ماه اپریل «فاجعه بار» خواند.
او گفت: «در حال حاضر نه تنها از برنامۀ خروج کامل نیروهای مان تا اخیر اپریل نگران هستم بلکه این به فکر من به گونۀ باالقوه فاجعه بار خواهد بود».
او از حضور اندک نیروهای امریکایی در افغانستان نیز اظهار نگرانی کرد.
آقای پیتراووس افزود که هیچکسی بیشتر از او خواهان حل و فصل جنگ افغانستان از راه مذاکره با طالبان نیست، اما تاکید ورزید که این گروه واضحاً به تعهدات شان مبنی بر قطع روابط با القاعده و کاهش خشونت‌ها در افغانستان عمل نکرده است.
دیوید پتراووس افزود: «واقعیت این است که فکر می‌کنم طالبان فقط به دو هدف بزرگ وارد مذاکرات شدند – خروج نیروهای امریکایی از افغانستان و آزادی زندانیان شان از محابس افغانستان».
این جنرال بازنشستۀ امریکایی افزود که گروه طالبان موفق شده است كه رقم سربازان امریکایی را به گونۀ بسیار چشمگیر کاهش دهد و نیروهای خود را از حبس خارج كند.
آقای پیتراووس افزود که صدها نفر از زندانیان رها شدۀ طالبان، دوباره در میدان جنگ بازداشت شده‌اند که نشان می‌دهد طالبان تعهد خود را برای عدم بازگشت به میدان جنگ احترام نگذاشته‌اند.
میلانی ورویر رییس اجرایی انستیتوت جورج تاون برای زنان، صلح و امنیت می‌گوید که باییست در خارج ساختن نیروهای امریکایی از افغانستان «تامل» صورت بگیرد و قدم بعدی بر اساس وضعیت در منطقه برداشته شود؛ چنانچه در توافق با طالبان نیز تذکر رفته که آن گروه باید روابط شان را با القاعده قطع کند و خشونت‌ها را کاهش دهد.
او افزود: «ما باید گام‌های بعدی مان را برداریم، واضح است که با شرکا، متحدان اروپایی مان، با ناتو و همزمان با آن در یک دیپلوماسی قوی منطقه ای دخیل شویم.”
ترور‌های هدفمند، کشتار افراد غیر نظامی به شمول خبرنگاران، فعالین مدنی، دادستانان و داکتران و قاضی‌ها از مسایلی بود که اشتراک کنندگان این نشست به آن اشاره کرده و گفتند که با خروج شتاب‌زده و غیر مسئولانۀ سربازان امریکایی دستاوردهای دو دهۀ اخیر به ویژه در عرصۀ حقوق زنان، به گونۀ بالقوه با خطر مواجه خواهد شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا