آخرین اخباراسلایدشوجهان

دبیرکل سازمان ملل: در میانمار خطر پاک‌سازی قومی وجود دارد


آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل اعلام کرد که به نظر می‌رسد در میانمار خطر پاکسازی قومی وجود دارد.
آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد طی نشست خبری فوق‌العاده درباره تحولات در میانمار، گفت: به شدت نگران نقض حقوق بشر، مشکلات امنیتی و وضعیت انسانی در ایالت آراکان میانمار هستم. نگرانی خود از حوادث خشونت‌بار در میانمار و گام‌های ضروری که باید در این خصوص برداشته شود را با ارسال نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل متحد انتقال دادم.
دبیرکل سازمان ملل افزود: به نظرم در میانمار با خطر پاکسازی قومی مواجه هستیم، اما امیدوارم وضعیت به آن مرحله نرسد. دولت و نیروهای نظامی میانمار را به پایان‌دادن به خشونت‌ها فرا می‌خوانم. تصور می‌کنم این بحران می‌تواند منطقه را به سوی بی‌ثباتی بکشاند.
به نقل از آناتولی، گوترش با بیان اینکه مقامات دولت میانمار باید گام‌های مصممی برای شکستن چرخه باطل خشونت بردارند، تصریح کرد: دولت میانمار باید راه‌های کمک‌رسانی بشردوستانه به تمام نیازمندان در این کشور را باز و امنیت آنان را تامین کند. مقامات این کشور را به صدور مجوز برای ورود بی‌وقفه خدمات بشردوستانه به خاک این کشور فرا می‌خوانم. همچنین نباید در برنامه‌ریزی و اجرای اقدامات موثر برای رفع عوامل اصلی این بحران تاخیری به وجود آید.
وی با تاکید بر لزوم پذیرش حقوق اولیه مسلمانان از سوی دولت میانمار، ادامه داد: همچنین ارایه حق شهروندی یا حداقل موقعیت قانونی به مسلمانان آراکان که بتوانند به یک زندگی معمولی دست یابند، حایز اهمیت حیاتی است. اجرای این‌گونه اقدامات برای دستیابی این افراد به آزادی نقل مکان، دستیابی به موقعیت شغلی و استفاده از خدمات اجتماعی مانند آموزش، ضروری است.
گفتنی است که طی روزهای گذشته، نظامیان میانمار هزاران تن از مسلمانان روهینگیایی را قتل عام کرده‌اند. این رویداد، واکنش‌های تند جهانی را برانگیخته و موجی از اعتراضات مسلمانان را نیز در پی داشته است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا