آخرین اخباراسلایدشوافغانستانخبر های مهمسیاست

دیدار وزرای خارجه ایران و افغانستان در تهران


محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه کشور امروز یکشنبه (۱سرطان) در یک سفر رسمی عازم تهران شده و با محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران، در تهران دیدار و گفت‌وگو کرد.


به نقل از فارس، محمد حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه کشور که در رأس هیئتی به ایران سفر کرده، پیش از ظهر امروز (یکشنبه۱ سرطان) با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران دیدار کرد.
سید رسول موسوی دستیار وزیر خارجه و مدیرکل آسیای غربی وزارت امور خارجه ایران دیروز در گفت‌وگویی به تشریح اهداف این سفر پرداخت و گفت: هیئت ۴۵ نفره از جمله وزیر کار و امور اجتماعی افغانستان و تعدادی از معاونان و مدیران کل از دستگاه‌های مختلف سیاسی، اقتصادی اطلاعاتی، امنیتی، مرزی و کنسولی آقای اتمر را در این سفر همراهی می‌کنند.
وی این سفر را یک سفر سیاسی و به منظور طراحی آینده روابط دو کشور و بررسی مسائل بین دو کشور برشمرد و افزود: بعد از انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان، برخی از مسائل سیاسی درون افغانستان، تشکیل دولت در این کشور را یک مقدار با تاخیر مواجه کرد که خوشبختانه پس از حل مسائل سیاسی، دولت جدید افغانستان تشکیل شد.
موسوی به تماس‌ تیلفونی روحانی و اشرف غنی اشاره کرد و گفت: بعد از این تماس‌ها، آقای اتمر به ایران سفر می‌کند و مجموعه‌ای از مباحث موجود بین دو کشور که در رأس آن سند جامع همکاری‌های دو کشور است که برای مدتی متوقف شده بود، مجددا آغاز می‌‌شود.
او همچنین افزود: مجموعه مسائلی دیگر از جمله کمیسیون مشترک اقتصادی، کمیسیون مرزی و موارد مختلف در این سفر مورد بحث و گفت‌وگو بین دو طرف قرار می‌گیرد.
سفر دو روزه اتمر به ایران
سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران نیز دیروز از سفر حنیف اتمر سرپرست وزارت خارجه کشورمان در راس یک هیئت بلندپایه سیاسی، اقتصادی، امنیتی به ایران خبر داد.
به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، این هیئت در طول دو روز حضور خود در تهران ضمن ملاقات با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه و سایر مقامات ایرانی در موضوعات مختلف و در چارچوب کار گروه‌های سند همکاری‌های جامع ایران و افغانستان، همکاری‌های اقتصادی، همکاری‌های مرزی، همکاری‌های مربوط به اتباع افغانستان، همکاری‌های رسانه‌ای، همکاری‌های امنیتی، همکاری‌های بهداشتی و کار گروه همکاری‌های آب و انرژی دیدار و گفت‌وگو خواهند کرد.
گفتنی است این اولین سفر اتمر به ایران در این سمت است. او پیش از این به عنوان مشاور امنیت ملی افغانستان به ایران سفر کرده بود.
عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران پیش از این درباره گفته بود: احتمال می‌دهم در آینده نزدیک نیز یک هیئتی نه برای موضوع حوادث پیش آمده در هریرود و یزد، بلکه برای بحث روابط دوجانبه، توسعه و تعمیق روابط و به خصوص در حوزه اقتصادی به ایران سفر کنند که احتمال دارد در حاشیه این سفر این مباحث مطرح شود که اطلاع رسانی خواهد شد.
در پی اختلافات سیاسی پیش آمده در افغانستان که در نهایت به توافق منجر شد، ایران در راستای حل این اختلافات تلاش‌های زیادی صورت داد از اعزام هیئتی به سرپرستی محمدابراهیم طاهریان‌فرد نماینده ویژه وزیر خارجه ایران و گفت‌وگوهای تیلفونی محمدجواد ظریف با حنیف اتمر، رییس جمهور اشرف غنی و عبدالله عبدالله.
اخیراً و در پی حوادث پیش آمده در هریرود و یزد که به جان باختن تعدادی از اتباع افغانستان منجر شد، محسن بهاروند معاون امور حقوقی و بین‌المللی وزارت خارجه ایران سفری به کابل داشت و با مقامات افغانستان در این خصوص بحث و گفت‌وگو کرد.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا