آخرین اخبارافغانستانحقوق بشرسیاست

دیده‌بان حقوق بشر: حقوق زنان افغانستان در محراق مناظره شورای امنیت است

خبرگزاری دید: مسئول بخش زنان در دیده‌بان حقوق بشر گفته است که حقوق زنان افغان در محراق توجه مناظره سالانه شورای امنیت ملل متحد در جریان هفته جاری است.


شورای امنیت ملل متحد در جریان هفته جاری مناظرهٔ سالانهٔ خویش را تحت عنوان «زنان، صلح و امنیت» برگزار می‌کند. هیدر بار مسئول بخش زنان در دیده‌بان حقوق بشر گفته است که این بار وضعیت حقوق زنان افغان در محراق توجه این نشست خواهد بود.
بار گفته است که از ملل متحد تقاضا می‌‌کند تا برای نظارت و حفاظت از حقوق بشر کارهای بیشتری را انجام دهد و از کشورهای عضو می‌خواهد تا علیه ناقضین حقوق بشر در افغانستان اقدام کنند.
وی به صدای امریکا گفته است که از کشورهای دخیل در شورای امنیت سازمان ملل متحد خواهد خواست تا از صلاحیت این شورا برای مجازات ناقضین حقوق بشر، به شمول آن عده از رهبران طا-لبان که بیشتر مسئول نقض حقوق بشر هستند، استفاده شود.
شماری از اعضای رهبری طا-لبان هم اکنون تحت تعزیرات ملل متحد قرار داشته و بر مسافرت آنان محدودیت وضع شده است.
خانم بار بیان داشته که در این نشست «تلاش برای ایجاد یک میکانیزم جدید و جداگانهٔ حساب‌دهی به قیمومیت ملل متحد و حمایت از فعالین در افغانستان، به شمول اعتراض‌کنندگان و آنانی که مکاتب مخفی را در این کشور به پیش می‌برند و سایر خدمات ضروری به زنان و دختران» از موضوعاتی است که بر آن تاکید خواهند کرد.
گفتنی است که رسیدگی به حقوق اولیه زنان و دختران در افغانستان، از جمله حق آموزش و کار از موضوعات مهم کشورهای خارجی پس از خروج ناتو به رهبری امریکا از افغانستان است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا