آخرین اخباراسلایدشوافغانستانایرانتبصرهجهانحقوق بشرحکومتمنطقه

رسمیّت خواهی طالبان از منطقه/ کابل چشم انتظار تهران

خبرگزاری دید: ذبیح‌الله مجاهد شناسایی حکومت سرپرست را حق افغانستان می داند و می گوید که در صورت تحقق این امر افغانستان می‌تواند به پیشرفت‌های زیادی دست پیدا کند. مجاهد همچنین در این مورد گفت که هرکشوری که در این مسیر پیش قدم شود، برای ما قابل تحسین است. در همین حال؛ غلامرضا نجاری، معاون سفیر ایران در کابل روز گذشته اعلام کرد که طا-لبان خواستار به رسمیت شناختن این گروه توسط جمهوری اسلامی ایران هستند.

پس از بازگشت دوباره طا-لبان به قدرت در سال ۲۰۲۱ آنها کسب شناسایی بین‌المللی را یکی از اهداف سیاست خارجی خود تعریف کرده‌اند. علی رغم تلاش‌های دیپلماتیک طا-لبان و برخلاف دهه ۹۰ میلادی و دور نخست حاکمیت آنها، تاکنون هیچ کشوری حکومت طا-لبان را به رسمیت نشناخته‌ است.

این درحالی است که کشورهای بسیاری از جمله کشورهای همسایه و منطقه تعاملات خود را با حکومت سرپرست افزایش داده‌اند.

مجاهد در بخش دیگری از سخنان خود در واکنش به سخنان اخیر معاون سفیر ایران در کابل، افزود که بین ایران و افغانستان تعاملات رسمی وجود دارد. به طوری که سفارتخانه‌های دو کشور فعال و تمامی رفت‌وآمدها و تعاملات رسمی به شکل رسمی قابل پیگیری است.

معاون سفیر ایران در کابل گفته است: طا-لبان بیش از هر کشوری دیگری تمایل دارند که ایران حکومت سرپرست را به رسمیت بشناسند.

نجاری در بخش دیگری از اظهارات خود افزوده است که همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور به طور چشمگیری تقویت و افزایش یافته است اما بین دو کشور در حوزه‌های تامین حقابه ایران، اختلافات مرزی و زبان فارسی همچنان مشکلاتی وجود دارد و طالبان در این مورد انعطاف نشان نداده‌اند.

نجاری در گفت‌وگو با ایسکانیوز در مورد تشکیل دولت فراگیر در افغانستان گفت که طا-لبان تاکنون به شرایط ایران برای تشکیل دولت فراگیر در این کشور پاسخ مثبت نداده‌اند.

پیش از این نیز، حسن کاظمی قمی چند روز پیش در نشستی در میان مهاجرین افغانستانی مقیم قم – ایران گفته بود که افغانستان کشوری برای همه است و باید دولتی فراگیر تشکیل شود.

آقای قمی همچنین در این نشست توصیه کرد که اگر طا-لبان نمی خواهند کنفرانس بن تکرار شود، باید به ایجاد دولتی فراگیر توجه کنند.

اما طا-لبان ایجاد تشکیل دولت فراگیر را موضوعی داخلی می‌داند و از کشورهای جهان خواسته‌اند که در این مورد دخالت نکنند.

به گفته مقامات طا-لبان  رویکرد آنها در حوزه سیاست خارجی عدم مداخله در امور کشورهای دیگر است.

منابعی از طا-لبان نیز به تازگی گفته‌اند که یکی از شروط این گروه برای حضور در سومین نشست دوحه عدم گفت‌وگو و بحث در مورد ایجاد تشکیل دولتی فراگیر در افغانستان است.

حکومت سرپرست از سال ۲۰۲۱ تاکنون مقاومتی سخت در برابر فشارها و خواسته‌های جامعه جهانی مبنی بر تشکیل حکومت کرده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا