آخرین اخباراسلایدشوافغانستانروند صلحسیاست

سرور دانش: تغییر نظام سیاسی اشتباه دیگری خواهد بود

معاون دوم ریاست جمهوری در دیدار با سفیر هند در کابل گفته است که حکومت موقت یا امارت طالبانی نه تنها به صلح نمی‌انجامد، بلکه چرخۀ دیگری از اختلاف و خشونت خواهد بود.
به گزارش خبرگزاری دید، دفتر معاونیت دوم ریاست جمهوری در بیانیه‌ای امروز چهارشنبه(۷ عقرب) می‌گوید که رودریندرا تاندن، سفیر جدید دولت هند در کابل، قبل از ظهر امروز با سرور دانش معاون دوم رییس جمهور دیدار کرد و در این دیدار راجع به روند صلح، همکاری متقابل افغانستان و هند، مکانیزم تأمین صلح و اجماع منطقه‌ای دراین زمینه گفت‌وگو شد.

معاون رییس جمهور ضمن تأکید به گسترش همکاری دو جانبه بین کابل و دهلی‌نو در زمینه‌های مختلف، در پیوند به مذاکرات صلح گفت که موج جدید خشونت ها مردم افغانستان را نسبت به روند جاری صلح نا امید و بد بین کرده است.
دانش گفت: «نقطه بسیار مثبت این است که همگی به شمول کشورهای منطقه اجماع داریم بر این که باید ثبات پایدار در افغانستان حاکم شود و جنگ و خشونت خاتمه یابد. زیرا ثبات منطقه به ثبات افغانستان گره خورده است ولی در مورد میکانیزم تأمین این ثبات اجماع دیگری لازم است هم در سطح ملی و هم در سطح منطقه‌ای و هم در سطح بین‌المللی».
وی با بیان اینکه صلح افغانستان ابعاد داخلی، منقطه‌ای و بین‌المللی دارد به تقویت نقش اثرگذار همۀ کشورهای منطقه به خصوص کشور هند در روند جاری صلح تأکید ورزید و گفت همه کشورهای درگیر قضیه افغانستان اتفاق نظر دارند که ثبات افغانستان برای کل منطقه و جهان تأثیر دارد.
استاد دانش با اشاره به این که نگرانی‌هایی در مورد پروسه صلح وجود دارد، گفت: «با تقویت نقش کشورهای منطقه در روند صلح افغانستان می‌توان به نگرانی‌های موجود به گونه مشترک راه حل جستجو کرد».
معاون رییس جمهور خاطرنشان کرد: «تأکید برخی از کشورها یا گروه‌های درگیر به اینکه با تغییر نظام سیاسی می‌توان صلح را در افغانستان تأمین کرد اشتباه است، این نه تنها راه تأمین صلح و ثبات نیست بلکه افغانستان و منطقه دچار جنگ و خشونت از نوع دیگر آن خواهند شد».
به گفتۀ معاون رییس جمهور حکومت افغانستان در پروسۀ صلح به تعیین مکانیزمی تأکید دارد که برمبنای مشارکت ملی با اشتراک همه گروه‌ها و اقوام به شمول گروه طالبان استوار باشد تا براساس آن هم صلح تأمین شود و هم دستاورد های مشترک و ارزشمند دو دهه گذشته حفظ گردد.
وی تأکید کرد که این می‌تواند مکانیزم ختم و جنگ خشونت و تأمین صلح پایدار در افغانستان باشد و در غیر آن، هر طرح دیگر چه حکومت مؤقت یا امارت طالبانی نه تنها به صلح نمی‌انجامد؛ بلکه چرخۀ دیگری از اختلاف و خشونت را باعث خواهد شد.
معاون رییس جمهور گفت حکومت افغانستان میکانیزمی با اوصاف یاده شده را بهترین مسیر برای به ثمر نشستن تلاش‌های صلح می‌داند و در این زمینه از هیچگونه تلاش دریغ نکرده است.
در این دیدار رودریندرا تاندن، سفیر جدید هند در کابل نیز در رابطه به میکانیزم پروسه صلح گفت که از دید دولت هند اگر رهبری این پروسه توسط رهبران مردم افغانستان مدیریت شود سرانجام راه حلی برای ختم جنگ در این کشور و رسیدن به صلح پایدار، بدست خواهد آمد.
وی نیز تأکید کرد که یکی از موفقیت‌های پروسه صلح تعیین میکانیزم درست و دقیقی است که هم اکنون در دوحه قطر تلاش برای آن جریان دارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا