آخرین اخبارافغانستانسیاست

سفیر چین در دیدار با سراج‌الدین حقانی امریکا را متهم به گرفتن انتقام از مردم افغانستان کرد

خبرگزاری دید: سفیر چین در کابل در دیدار با سراج‌الدین حقانی سرپرست وزارت داخله‌ طا-لبان، گفته است که امریکا با تحریم اقتصادی، می‌خواهد انتقام شکستش را از مردم افغانستان بگیرد.


وانگ یو در این دیدار که شامگاه روز شنبه (۲۵ جدی) در کابل انجام شده، همچنین گفته است که امریکا تشکیل حکومت همه‌شمول، حقوق بشر، حقوق زنان و آزادی بیان را بهانه می‌گیرد.
او افزوده است که مسئولیت تمام مشکلات ۲۰ سال گذشته در افغانستان بر عهده‌ ایالات متحده‌ امریکا است و این کشور باید مسئولیت بحران بشری در افغانستان را نیز بر عهده بگیرد.
به‌ گفته‌ سفیر چین، امریکا باید به مردم افغانستان کمک و پول منجمد شده‌ این کشور را آزاد کند. امریکا حدود ۱۰ میلیارد دالر ذخیره ارزی بانک مرکزی افغانستان را که در بانک‌های آن کشور نگهداری می‌شد، مسدود کرده و تا کنون به درخواست‌های مکرر طالبان برای آزادسازی این مقدار پول پاسخ منفی داده است.
طبق خبرنامه‌ وزارت داخله‌ طا-لبان، سفیر چین در دیدار با حقانی گفته است که به کمک‌های بشری‌شان به مردم افغانستان ادامه می‌دهد و خلاف سایر کشورها، با توزیع این کمک‌ها در هماهنگی با طا-لبان نیز موافقت می‌کند.
وانگ یو تشکیل نظام براساس خواست و ارزش‌های دینی و فرهنگی مردم افغانستان را حق آنان دانسته و علاوه کرده است که کشورش در امور داخلی افغانستان دخالت نمی‌کند.
او از جهان نیز خواسته است که بگذارند مردم افغانستان آنگونه که می‌خواهند حکومت تشکیل بدهند.
این درحالی است که بیشتر کشورها تشکیل دولت فراگیر با حضور تمام اقوام و احترام به حقوق بشر، حقوق زنان و آزادی بیان را پیش‌شرطی برای به رسمیت شناختن حکومت سرپرست طا-لبان مطرح کرده‌اند.
با این حال، او از طالبان خواسته است که براساس توافق‌نامه‌ دوحه، نگذارند که از خاک افغانستان علیه هیچ کشوری دیگر استفاده شود.
در مقابل، سرپرست وزارت داخله‌ طال-بان خواستار ادامه‌ کمک‌های بشردوستانه‌ چین به مردم افغانستان شده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا