آخرین اخبارافغانستانفرهنگ عامهفرهنگ و دانش

زهیر:

سه میراث فرهنگی کشور برای ثبت به یونسکو فرستاده شد

وزارت اطلاعات و فرهنگی خبر می‌دهد که مینیاتوری سبک بهزاد، رباب افغانی و اتن ملی به عنوان سه میراث فرهنگی غیر ملموس کشور برای ثبت به سازمان یونسکو فرستاده شده است.

به گزارش خبرگزاری دید، محمد طاهر زهیر سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ امروز سه‌شنبه(۵ حوت) در یک نشست خبری این موضوع را بیان کرد.
او گفت که وزارت اطلاعات و فرهنگ تاکنون ۲۰ میراث فرهنگی غیرملموس کشور را «ثبت ملی» کرده است و اقدام برای ثبت این میراث‌ها در سازمان یونسکو نیز در جریان است.
به گفته او، از جمله این ۲۰ میراث فرهنگی غیرملموس، پرونده‌ها و اسناد سه میراث آن که شامل هنر مینیاتوری سبک بهزاد، رباب افغانی و اتن ملی است، تکمیل شده است.

زهیر افزود که این اسناد از طریق وزارت امور خارجه به خاطر ثبت در میراث‌های فرهنگی غیرملموس جهان، به سازمان یونسکو معرفی و سپرده می‌شود.
سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ توضیح داد که سازمان یونسکو هر سال از هر کشور تنها یک میراث فرهنگی غیرملموس را ثبت می‌کند.
محمد طاهر زهیر می‌گوید، به دلیل این که افغانستان در ثبت میراث‌های فرهنگی غیرملموس خود خیلی تأخیر دارد، از سازمان یونسکو می‌خواهد که از افغانستان به خاطر در معرض خطر قرارداشتن میراث‌های فرهنگی، هر سال حداقل سه میراث را بپذیرد و ثبت کند.


با این حال، زهیر گفت که ۱۷ میراث فرهنگی غیرملموس کشور ثبت ملی در وزارت اطلاعات و فرهنگ شده است و در سال‌های بعد اقدام به ثبت این میراث‌ها در سازمان یونسکو خواهد شد.
۱۷ میراث فرهنگی غیرملموس دیگر شامل مس‌گری، قرصک، فلک‌بازی، کاشی‌سازی، خط نستعلیق، پرورش کرم پیله، ابریشم‌بافی، چارده پال (چهارده فال)، پیشپو، برک‌بافی، نیزه‌بازی، سمنک، میرآب، کارچوب نورستان، شب یلدا، بادگیر و آسیاب‌بادی است.

سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ از مردم خواسته است که اگر درباره هر میراث فرهنگی غیرمملوس دیگر معلومات دارند، آن را با وزارت اطلاعات و فرهنگ در میان بگذارند.
این در حالی است که اقدام ترکیه و ایران برای ثبت هنر مینیاتوری و خطاطی در سازمان یونسکو به عنوان میراث مشترک این دو کشور در گذشته انتقادهایی را متوجه وزارت اطلاعات و فرهنگ کشور کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا