آخرین اخبارجهانسیاست

عربستان سعودی در پی ساخت موشک است

برخی تصاویر ماهواره‌ای از عربستان سعودی نشان می‌دهد که این کشور در پی صنایع موشکی بوده، برنامه پنهانی دارد و خود را برای آزمایش موشک بالستیک آماده می‌کند.

برخی تصاویر ماهواره‌ای از عربستان سعودی نشان می‌دهد که این کشور در پی صنایع موشکی بوده، برنامه پنهانی دارد و خود را برای آزمایش موشک بالستیک آماده می‌کند.
به نقل از یورونیوز، آسوشیتدپرس با انتشار تصاویر ماهواره‌ای از منطقه‌ای واقع در مرکز عربستان سعودی، می‌نویسد کارشناسان بر این باورند که تصاویر به دست آمده «به طور قطع» مربوط به یک پروژه موشکی در این کشور است.
به گفته این کارشناسان، دولت ریاض در حالی که منتقد برنامه موشکی ایران است، به نظر می‌رسد که خودش هم به دنبال اجرای یک برنامه موشکی مشابه است. محمد بن‌سلمان، ولیعهد عربستان سال گذشته گفته بود اگر ایران به سلاح هسته‌ای مجهز شود، دولت سعودی نیز در ساخت تسلیحات هسته‌ای تردید نخواهد کرد. موشک‌های بالستیک قادر است کلاهک‌های اتومی را به اهدافی تا فاصله هزاران کیلومتری برساند.
در تصاویر مورد استناد آسوشیتدپرس، یک پایگاه نظامی در عمق خاک عربستان دیده می‌شود که گویا در آن موشک‌های بالستیک آزمایش و «احتمالاً» تولید می‌شود.
هنوز مقام‌های سعودی و سفارت عربستان در واشنگتن به این خبر واکنشی نشان نداده و اطلاعاتی در اختیار آسوشیتدپرس نگذاشته‌اند.
یکی از کارشناسانی که تصاویر ماهواره‌ای به دست آمده از سایت موشکی عربستان را بررسی کرده، برنامه موشکی حکومت سعودی را «نگران‌کننده» خوانده و گفته است: «جاه‌طلبی‌های موشکی دولت ریاض را نباید دست کم گرفت.»
این تصاویر از منطقه‌ای در نزدیکی شهر الدوادمی واقع در ۲۳۰ کیلومتری غرب ریاض دو روز پیش در روزنامه واشنگتن‌پست منتشر شد، اما نخستین بار هفته‌نامه نظامی «جینز دیفنس» در سال ۲۰۱۳ آن را افشا کرده بود.
این هفته‌نامه در آن زمان نوشته بود که دو سکوی پرتاب موشکی در این پایگاه که عربستان آن‌ها را از چین خریده است، به سوی ایران و اسراییل نشانه‌گیری شده‌اند.
تصاویری که در ماه نوامبر گذشته از ماهواره به دست آمده، نشان می‌دهد که تأسیسات موجود در این سایت برای ساخت موشک به حد کافی گنجایش دارد. همچنین در گوشه‌ای از سایت یک سکوی آزمایش برای موتور راکت و یک موشک آزمایش شده خوابیده در کنار آن نیز به وضوح دیده می‌شود. به باور کارشناسان، برای کشورهایی که می‌خواهند موشک تولید کنند، انجام چنین آزمایش‌هایی یک امر حیاتی است.
مایکل المن عضو ارشد بخش دفاع ضدموشکی در مؤسسه بین‌المللی مطالعات راهبردی واشنگتن نیزضمن بررسی تصاویر ماهواره‌ای وجود این پایگاه در عربستان را تأیید کرده است.
اکنون پرسش اینجاست که آیا عربستان فناوری تولید موشک را دارد یا نه. آقای لویس به آسوشیتدپرس گفته است که طرح سکوی مشاهده شده در عربستان بسیار شبیه مدل چینی است که البته کمی از آن کوچک‌تر است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا