آخرین اخباراسلایدشوجهانخبر های مهمسیاست

قریشی در تهران: حضور ما در تهران پیام صریح به مردم افغانستان است، ما در کنار شما هستیم

وزیر خارجه پاکستان که به تهران سفر کرده پس از دیدار با همتای ایرانی‌اش در یک نشست خبری گفت: مردم افغانستان شایسته صلح و آرامش هستند و به اندازه کافی در رنج بودند و چهار دهه آلام را تحمل کردند و الان حضور ما در اینجا برای این است که پیام صریح را به افغان‌ها بدهیم که ما به عنوان همسایگان در کنار شما هستیم.


به نقل از فارس، شاه محمود قریشی وزیر امور خارجه پاکستان که به منظور شرکت در نشست کشورهای همسایه افغانستان به اضافه روسیه ظهر امروز سه‌شنبه(۴عقرب) وارد تهران شد، پس از دیدار و گفت‌وگو با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران، در نشست خبری مشترک حضور یافت و به تشریح مذاکرات انجام شده پرداخت.
قریشی ادامه داد: امروز مجدداً به تهران بازگشتم تا در دومین نشست همسایگان هم مرز با افغانستان شرکت کنم. باعث خرسندی من است که وزیر خارجه روسیه به صورت مجازی در این نشست شرکت می‌کند، چون روسیه هم منافع منطقه‌ای در صلح و ثبات در افغانستان دارد.
وزیر خارجه پاکستان همچنین افزود: با وزیر خارجه ایران ارزیابی خود از شرایط افغانستان را مطرح و اطلاعاتی را در خصوص تعاملات با طا-لبان ارائه دادم.
این دیپلمات ارشد پاکستانی خاطرنشان کرد: مواضع ما درباره افغانستان و صلح و ثبات و شکوفایی همسو است و اذعان داشتیم نقش مهمی در این زمینه داریم که باید ایفا کنیم و تاریخ ما را قضاوت خواهد کرد.
وی با بیان این‌که افغانستان در شرایط دشوار و حساسی است، اظهار داشت: اگر گام‌های درستی اتخاذ کنیم می‌توانیم این کشور را به ثبات برسانیم، اگر این کشور به ثبات برسد می‌توانیم در مسیر پیشرفت منطقه حرکت کنیم.
قریشی ادامه داد: از نگرانی‌های موجود آگاه هستیم و پیشنهاد داد یک پلتفرمی را برای همسایگان هم مرز افغانستان ایجاد کنیم که وزیر خارجه ایران موافقت کرد و اولین نشست هشتم سپتمبر برگزار شد و هر ۶ کشور همسایه افغانستان توانستند بیانیه مشترک صادر کنند که پایه و بنیان تعاملات آتی ما را بنا کرد. فردا با همتایان خود دیدار خواهم کرد که شرایط کنونی را بررسی کنیم و چه اقدامات و گام‌هایی را برای آینده برداریم.
وی گفت:‌ یک پیام یکسان و واحد از این کنفرانس باید مخابره شود و با وزیر خارجه ایران هم رای هستم و مطرح کردم که جامعه بین‌المللی انتظاراتی از طا-لبان دارد و مساعدت‌های مالی بین‌المللی به افغانستان برای پیشگیری از بروز بحران انسانی و جلوگیری از فروپاشی اقتصادی حائز اهمیت است.
وزیر خارجه پاکستان گفت: اینکه در آینده چه اتفاقی خواهد افتاد و چه کسی کمک خواهد کرد باید دید.
وی گفت: درباره شرایط منطقه صحبت کردیم و در خصوص سایر تعاملات منطقه‌ای صحبت کردیم بی صبرانه منتظر نشست فردا هستیم و صحبت‌های فردا یک برنامه مدونی را پیش روی ما قرار خواهد داد که بتوانیم رونق شکوفایی و امنیت منطقه را به ارمغان بیاوریم.
وی گفت:‌ مردم افغانستان شایسته صلح و آرامش هستند و به اندازه کافی در رنج بودند و چهار دهه آلام را تحمل کردند و الان حضور ما در اینجا این است که پیام صریح به افغان‌ها بدهیم که ما به عنوان همسایگان در کنار شما در زمان دشوار هستیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا