آخرین اخبارافغانستانحقوق بشرزنانسیاست

مجاهد: گزارش ریچارد بنت «مغرضانه» و عاری از حقیقت است

خبرگزاری دید: طا-لبان در واکنش به گزارش اخیر گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد در امور افغانستان، آن را مغرضانه و به دور از واقعیت خواندند.


ذبیح‌الله مجاهد سخنگوی طالبان دوشنبه‌شب در بیانیه‌ای گفته است که بنت در این گزارش از صدها پیشرفت‌ در یک‌ سال گذشته در افغانستان «اغماز» ورزیده و به چند مورد مشخص براساس برداشت غلط و معلومات نادرست اشاره کرده است.
ریچارد بنت، گزارشگر ویژه‌ حقوق بشر سازمان ملل برای افغانستان هنگام ارائه گزارش خود به شورای حقوق بشر درباره‌ وضعیت حقوق بشر در این کشور هشدار داده و گفته است «افغان‌ها در یک بحران حقوق بشری گرفتار شده‌اند که به نظر می‌رسد جهان در رسیدگی به آن ناتوان است».
او افزوده است که هیچ کشوری در جهان مانند افغانستان وجود ندارد که زنان و دختران به این سرعت از حقوق اساسی انسانی خود صرفا به‌دلیل جنسیت محروم شده باشند.
سخنگوی طا-لبان گفته است که کدام تهدیدی به زندگی زنان در افغانستان متوجه نیست. او افزوده است که هیچ زنی در جنگ‌ها و چاپه‌ها (حملات) نه خودش کشته می‌شود و نه هم عزیزانش را از دست می‌دهد. این در حالی است که طا-لبان متهم به کشتار گسترده‌ غیرنظامیان در پنجشیر و اندراب‌های بغلان شده‌اند.
مجاهد همچنین مدعی شده است: «اکنون هیچ‌کسی به عزت خانم افغان به نظر بد دیده نمی‌تواند و هیچ اولاد بی‌گناه کدام زن افغان در زندان‌ها انداخته نشده است».
سخنگوی طا-لبان گفته است که دانشگاه‌ها به‌روی زنان و دختران باز است و هزاران زن در معارف، تحصیلات عالی، صحت عامه، اداره‌‌های تذکره و پاسپورت، میدان‌های هوایی، پولیس، رسانه‌ها، بانک‌ها و دیگر‌ بخش‌های مورد نیاز مشغول کار هستند.
این در حالی است که زنان در اکثریت ادارات دولتی از کار محروم شده و دختران بالاتر از صنف ششم نمی‌توانند به مکتب بروند.
سخنگوی طالبان در ادامه گفته است که همه‌ حقوق اقلیت‌های قومی و مذهبی در افغانستان مصئون است، «هیچ یک شان نه کشته شده، نه زندانی شده، نه از عبادت آن‌ها جلوگیری شده و نه به کدام اتهامی متهم شده‌اند».
ریچارد بنت اما در نشست شورای حقوق بشر هشدار داده است که هزاره‌ها و دیگر جوامع شیعه در افغانستان با حملات «سیستماتیک» روبه‌رو هستند که می‌تواند جنایت بین‌المللی باشد.
سخنگوی طا-لبان گفته است که از صدها حملات به عبادتگاه‌ها جلوگیری شده و اگر در صورت استثنایی مواردی رخ داده، عاملان آن بازداشت و به مجازات سخت محکوم شده‌اند.
مجاهد در ادامه به عفو عمومی این گروه اشاره کرده است؛ در حالی که بنت در گزارشش گفته است طا-لبان به این وعده‌ خود عمل نکرده‌اند.
او افزوده است که در گزارش «مغرضانه سازمان ملل متحد به این همه موارد و پیشرفت‌های مثبت اشاره‌‌ای نشده و نه هم از آن ستایش به عمل آمده است».
مجاهد افزوده است: «این قضاوت وارونه بیانگر این است که از این سازمان بزرگ جهانی به‌گونه‌ علنی سوءاستفاده صورت می‌گیرد و معلومات نادرست از آدرس آن پخش می‌شود».
سخنگوی طا-لبان گفته است که اظهارات «غیرمسئولانه و عقده‌مندانه» از آدرس سازمان ملل متحد پخش می‌شود و موقف خصمانه این سازمان در برابر طا-لبان است و این گروه این موضع را تقبیح می‌کند.
طالبان همواره گزارش سازمان‌های بین‌المللی و حقوق بشر را رد کرده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا