آخرین اخباراسلایدشوجهانخبر های مهمسیاست

پیام رییس جمهور ایران به نشست مکه:

«معامله قرن» کلیت جهان اسلام را هدف قرار داده است/ جهان اسلام متحد شوید!

حسن روحانی رییس جمهور ایران در پیامی که به نشست سران کشورهای اسلامی در مکه فرستاده است، ضمن اعلام آمادگی کشور به همراهی با کشورهای اسلامی در مسیر آزادی در فلسطین و قدس، هشدار داده که «معامله قرن» کلیت جهان اسلام را هدف قرار داده است. آقای روحانی همچنان از کشورهای اسلامی و مسلمانان جهان خواسته در برابر این هدف «شوم» متحد شوند.

به نقل از ایرنا، حسن روحانی در پیامی که به نشست مکه فرستاده، به کشورهای اسلامی هشدار داده که در مسئله « معامله قرن» هوشیار باشند و با کنار گذاشتن اختلافات سیاسی بر سر منافع اقتصادی و منطقه‌ای برای آزادی قدس و سرزمین فلسطین در کنار هم متحدانه عمل کنند.

متن پیام رییس جمهور ایران به این شرح است:

بسم الله الرحمن الرحیم

 السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

عالیجنابان!

 در آخرین روزهای ماه غفران و نزول رحمت الهی، بهترین خیرات و برکات را برای تمامی مسلمانان و برای شما سران محترم کشورهای اسلامی از درگاه خداوند متعال مسالت می‌نمایم.

 از این که به دلیل عدم رعایت آداب معمول در دعوت از سران کشورها توفیق حضور در آن جمع شریف را ندارم متاسفم، اما صمیمانه برای شما که در شهر مکه مکرمه، در کنار قبله مسلمانان جهان و در سرزمین وحی گرد آمده‌اید، آرزوی موفقیت در رسیدگی به مسائل جهان اسلام و به ویژه موضوع فلسطین و قدس شریف، این زخم دیرین در قلب همه مسلمانان را دارم.

عالیجنابان!

در شرایطی که جهان اسلام نیازمند حداکثر انسجام، همگرایی و همکاری در برابر دشمن مشترک می‌باشد، متاسفانه شاهد برخی اقدامات تفرقه‌افکن در جهت انحراف افکار عمومی جهان اسلام از قضیه فلسطین به عنوان مسئله اصلی جهان اسلام هستیم؛ موضوعی که بیش از هر زمان نیاز به توجه و حمایت یکپارچه دنیای اسلام و رهبران آن دارد. در این اجلاس و در تمامی نشست‌ها و اجتماعات، رهبران جهان اسلام باید بر مدار وحدت اسلامی حرکت کنند و اجازه ندهند برخی با طرح مسائل فرعی، اذهان دولت‌ها و ملت‌های مسلمان را از اهتمام به سرنوشت ملت مظلوم فلسطین و تهدیدات رژیم صهیونیستی منحرف نمایند.

اقدام دولت امریکا در اعلام بیت‌المقدس به عنوان پایتخت رژیم صهیونیستی، انتقال سفارت امریکا به آن مکان و به رسمیت شناختن الحاق بلندی‌های جولان سوریه به سرزمین‌های اشغالی توسط رژیم صهیونیستی، از جمله دشمنی‌های آشکار علیه نه فقط فلسطین بلکه مجموعه جهان اسلام به شمار می‌رود که در تضاد آشکار با مبانی حقوق بین‌الملل و تمامی قطعنامه‌ها و تصمیمات سازمان همکاری‌های اسلامی، قرار دارد و آغازگر یک روند خطرناک علیه امت اسلامی می‌باشد. جای تاسف است که این اقدامات با واکنش مناسب از سوی دولت‌های اسلامی مواجه نشد که اگر شده بود، امریکا نمی‌توانست به راحتی طرح نابودی فلسطین را با عنوان ظاهرفریب «معامله قرن» مطرح کرده یا به جریان اندازد.

توطئه شوم معامله قرن، به دنبال نابودی آرمان فلسطین و توسعه اشغالگری و تجاوز به همه کشورهای اسلامی است. این طرح دارای ابعاد خطرناک منطقه‌ای است و صاحبان آن تلاش می‌کنند با از بین بردن حق مسلم مردم فلسطین برای تعیین سرنوشت و تشکیل یک دولت مستقل پایدار در سرزمین تاریخی خویش به پایتختی قدس شریف، آرمان فلسطین را برای همیشه نابود و زمینه را برای استیلای صهیونیست‌ها بر جهان اسلام و عرب فراهم نمایند. عجیب آن که طراحان این توطئه، حتی هزینه اجرای آن را نیز قصد دارند از جیب جهان اسلام و کشورهای منطقه تامین کنند.

عالیجنابان

معتقدم مسئولیت اسلامی، اخلاقی و حتی ملی کشورهای اسلامی ایجاب می‌نماید که درچنین شرایطی اختلافات درون خانواده جهان اسلام را کنار گذاشته و در صفی متحد و بنیانی مرصوص، در مقابل این توطئه شوم علیه ملت و کشور فلسطین و دنیای اسلام بایستیم.

هر صدا و حرکتی که جهان اسلام را از این اولویت اصلی و فوری منحرف نماید در مسیر خدمت به رژیم صهیونیستی و دیگر دشمنان جهان اسلام و فلسطین عزیز، قرار گرفته است.

همزمان با روز قدس شریف، رهبران اسلامی را به چاره‌اندیشی فوری در قبال این تهدید بزرگ برای جهان اسلام دعوت می‌کنم و از همه دولت‌های عضو سازمان همکاری های اسلامی که دفاع همه جانبه از مسجد‌الاقصی و قدس شریف فلسفه وجودی تاسیس آن است، می‌خواهم از فرصت این اجلاس برای مقابله با توطئه خطرناک معامله قرن و دفاع از فلسطین بهره برداری نمایند و در جوار مکه مکرمه و قبله مسلمانان، اجازه ندهند اشغال قبله اول مسلمین توسط رژیم صهیونیستی به حاشیه رود و یا خدای نکرده حاکمیت آن‌ها بر قدس شریف تثبیت‌ گردد.

تلاش کنیم که « القبله الاولی هی الاولویه الاولی» باقی بماند. به عنوان رییس جمهوری اسلامی ایران، آمادگی کامل کشورم را برای همراهی و همکاری با مجموعه خانواده جهان اسلام در مسیر این هدف مقدس اعلام می‌دارم.

 سلام و درودهای گرم مرا پذیرا باشید.

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا