آخرین اخباراسلایدشوجهانخبر های مهمسیاست

نخستین بخش اسناد محرمانه ۱۱ سپتمبر از سوی اف بی آی منتشر شد

نخستین بخش از اسناد مربوط به تحقیقات فدرال در باره حملات ۱۱ سپتمبر که از سوی اف بی آی انجام شده و نقش عربستان سعودی را در این حملات بررسی کرده است، منتشر شد


به نقل از سی ان ان، اداره تحقیقات فدرال (اف‌بی‌آی) روز شنبه اولین بخش از آنچه انتظار می‌رود چندین سند مربوط به تحقیقات خود را درباره حملات تروریستی ۱۱ سپتمبر ۲۰۰۱ و حمایت مورد ظن دولت سعودی از هواپیماربایان باشد، پس از دستور اجرایی جو بایدن رییس ‌جمهور امریکا منتشر کرد.
این سند که به تازگی از حالت طبقه‌بندی محرمانه خارج شده و مربوط به سال ۲۰۱۶ است، جزئیات کار اف‌بی‌آی را برای تحقیق درباره حمایت لوجستیکی ارائه می‌دهد که گفته می‌شود یک مقام کنسولی سعودی و یک مامور اطلاعاتی آن در لاس انجلس به حداقل دو نفر از افرادی که ۱۱ سپتمبر هواپیماها را ربوده بودند، ارائه کرد.
طبق این گزارش، این سند که در بیستمین سالگرد حملات مرگبار ۱۱ سپتمبر منتشر شده، همچنان حاوی ویرایش قابل ‌توجهی است.
در این گزارش به چندین ارتباط و شهادت شهود پرداخته شده که باعث شد اف‌بی‌آی به «عمر البیومی» که ظاهراً دانشجوی سعودی در لاس انجلس بود اما اف‌بی‌آی مظنون بود که مأمور اطلاعات سعودی باشد، شک کند. در سند اف‌بی‌آی گفته شده که او به شدت در ارائه کمک‌های مسافرتی، اقامت و تامین مالی برای کمک به دو هواپیماربا مشارکت داشته است.
سفارت عربستان در واشنگتن پیش‌تر اعلام کرده بود که از انتشار اسناد اف‌بی‌آی استقبال می‌کند و هرگونه ادعایی مبنی بر مشارکت عربستان در حملات ۱۱ سپتمبر را به طور کامل نادرست خواند.
بایدن اخیراً به وزارت دادگستری/عدلیه امریکا دستور داد اسناد مربوط به تحقیقات پولیس اف‌بی‌آی را درباره این حملات برای خارج کردن از طبقه‌بندی محرمانه مورد بررسی قرار دهد.
پیش از آن، خانواده‌های قربانیان حملات ۱۱ سپتمبر از دولت امریکا درخواست کرده بودند که درباره احتمال دروغگویی و پنهانکاری اف‌بی‌آی یا از بین بردن شواهد مربوط به دست داشتن عربستان سعودی در این حملات و هواپیماربایان تحقیق کند.
آن‌ها در این نامه به «میشل هوروویتز» بازرس کل وزارت دادگستری/عدلیه امریکا نوشتند که احتمالاً یک یا چند مامور پولیس فدرال مرتکب تخلفات عمدی با قصد از بین بردن شواهد و مدارک و یا جلوگیری از انتشار عمومی آن‌ها شده‌اند.
شبکه امریکایی سی‌ان‌ان نیز گزارش داده بود که مدیر اطلاعات ملی این کشور شخصاً در پرونده شکایت ولی‌عهد سعودی علیه یکی از مقام‌های اطلاعاتی سابق ریاض مداخله کرده تا مانع انتشار اطلاعات حساس شود.
عربستان سعودی مدعی است که هیچ نقشی در ربودن هواپیماها که با برج‌های تجارت جهانی در روز ۱۱ سپتمبر سال ۲۰۰۱ برخورد کردند، نداشته است.
خانواده‌ها و بستگان قربانیان این حادثه طی دو دهه گذشته بارها خواستار ارائه اطلاعات بیشتر درباره تحقیقات و کشفیات اف‌بی‌آی درباره عاملان حوادث ۱۱ سپتمبر شده‌اند.
در حملات ۱۱ سپتمبر، ۱۹ عضو القاعده که اقدام به هواپیماربایی کردند، شهروند عربستان سعودی بودند.
خبرگزاری «آسوشیتدپرس» اخیراً گزارش داد، شکایتی که عربستان سعودی را در حادثه ۱۱ سپتمبر دخیل می‌داند، در سال میلادی جاری پیشرفت قابل‌توجهی در دادگاه به‌دست آورد و مقام‌های سابق این کشور به سوالات دادستانی پاسخ دادند.
«ویلیام بار» دادستان‌کل امریکا و «ریچارد گرنل» سرپرست نهاد اداره‌کننده اطلاعات ملی امریکا در دولت دونالد ترامپ پیش از این با بهانه قرار دادن «مسائل امنیت ملی» اعلام کردند که امکان ارائه اسناد مرتبط با دست داشتن عربستان سعودی در حادثه ۱۱ سپتمبر به خانواده قربانیان این حادثه وجود ندارد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا