آخرین اخباراسلایدشوخبر های مهمسیاستمنطقه

وزرای خارجه ایران، پاکستان، چین و روسیه بر ایجاد دولت فراگیر در افغانستان تاکید کردند

خبرگزاری دید: وزرای خارجه همسایگان غربی، جنوبی و شمال شرقی کشورمان و روسیه در نشستی در دوشنبه بر لزوم شکل گیری آشتی ملی در افغانستان و تشکیل دولت فراگیر در این کشور تاکید کردند.


وزرای امور خارجه ایران، روسیه ، چین و پاکستان در حاشیه اجلاس کشورهای عضو سازمان شانگهای و پیمان امنیت جمعی در خصوص افغانستان دیدار و ضمن حضور در نشستی بیانیه‌ای صادر کردند.
در این بیانیه آمده است: وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه، جمهوری خلق چین و جمهوری اسلامی پاکستان در حاشیه اجلاس شانگهای و پیمان امنیت جمعی در تاریخ ۱۶ سپتمبر ۲۰۲۱ در شهر دوشنبه به منظور بحث و بررسی وضعیت افغانستان با یکدیگر دیدار کردند.
وزرای امور خارجه بار دیگر بر اراده خود نسبت به تقویت صلح، امنیت و ثبات در افغانستان و کل منطقه تاکید کردند.
وزرای امور خارجه ضمن تاکید بر احترام به حاکمیت، استقلال و تمامیت ارضی افغانستان، بار دیگر بر رعایت اصل پایه‌ای «به رهبری افغان ها، در مالکیت افغان ها» تصریح کرده و بر ادامه احترام به حق برخورداری از صلح، ثبات، توسعه و رفاه مردم افغانستان تاکید کردند.
وزرای امور خارجه بر ضرورت مرتبط ماندن با کشورهایی که دارای مسئولیت اولیه بازسازی اجتماعی، اقتصادی دوران پس از جنگ در افغانستان می باشند به منظور فراهم کردن کمک‌های اقتصادی و بشردوستانه اضطراری، تصریح کردند.
وزرای امور خارجه چهار کشور بر لزوم شکل گیری آشتی ملی در افغانستان و تشکیل دولت فراگیر جهت تامین منافع تمامی نیروهای سیاسی و قومی کشور تاکید کردند.
وزرای امور خارجه با امعان نظر به چالش‌های امنیتی با منشا قلمرو افغانستان، بر ضرورت هماهنگی تلاش‌ها جهت مقابله با تهدیدات از جمله گسترش تروریزم و قاچاق مواد مخدر، با هدف تضمین ثبات منطقه‌ای و پاسخگویی به نگرانی‌های مشروع کشورهای همسایه و منافع آنها تاکید کردند.
وزرای امور خارجه نگرانی خود از وضعیت شکننده انسانی، اجتماعی و اقتصادی در افغانستان و نیز خطرات به وجود آمدن یک موج آوارگان در منطقه را بیان داشتند.
وزرای امور خارجه ایران، پاکستان، چین و روسیه بر ضرورت احیای زندگی مسالمت آمیز و بهبود وضعیت اقتصادی کشور تاکید کرده و از جامعه بین‌المللی برای استمرار کمک‌های بشردوستانه اضطراری به افغانستان دعوت به عمل آوردند.
وزرای امور خارجه توافق کردند تا هماهنگی‌ها بین چهار کشور جمهوری اسلامی ایران، روسیه، چین و پاکستان در مورد افغانستان ادامه یافته و دیدارها در سطوح وزرا، نمایندگان ویژه و سفرا در زمان‌های تعیین شده را برگزار کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا