آخرین اخبارافغانستانخبر های مهمروند صلحسیاست

وزیر خارجه امریکا در کابل: خروج نظامیان ما به معنای فراموشی افغانستان نیست

آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه امریکا که شام روز پنجشنبه به کابل آمد، در یک نشست خبری گفت که زمان خروج امریکا از افغانستان فرا رسیده است. امریکا نمی‌خواهد حضور دایمی در افغانستان داشته باشد، اما خروج نیروهای امریکایی به معنای فراموشی افعانستان نیست.

به گزارش خبرگزاری دید، وزیر خارجه امریکا که در سفری غیرمنتظره به کابل آمده، پس از دیدار با رهبران کشور در یک نشست خبری گفت: امریکا به اهداف خود در افغانستان دست یافته و سربازان امریکایی، تا یازدهم سپتمبر این کشور را ترک خواهند کرد.

وزیر خارجه امریکا، گفت: «من به این دلیل به کابل آمده‌ام که شخصاً تعهد امریکا را برای یک همکاری پایدار با افغانستان و مردم این کشور اعلام کنم».

وی همچنین تاکید کرد که  امریکا هرگز قصد حضور نظامی دائمی در افغانستان نداشته و از سوی دیگر خطر القاعده در افغاستان به طرز قابل توجهی کاهش یافته است.

بلینکن افزود: حتی اگر حضور نظامی ما در افغانستان خاتمه یابد، اما همکاری‌های ما با افغانستان ادامه خواهد یافت.

وی تاکید کرد: ما در چند ماه آینده برنامه‌هایی داریم که مطمئن شویم این خروج مسئولانه صورت می‌گیرد.

وزیر خارجه امریکا با اشاره به دیدار خود با مقامات افغانستان نیز گفت که غنی و عبدالله هر دو از روند خروج امریکا از افغانستان پشتیبانی می‌کنند.

وزیر امور خارجه امریکا تاکید کرد که کشورش نمی‌خواهد حضور دایمی در افغانستان داشته باشد، اما خروج نیروهای امریکایی به معنای فراموشی افعانستان نیست.

وی همچنین گفت که حمایت امریکا از افغانستان و دستاوردهای ۲۰ سال گذشته در این کشور، ادامه خواهد یافت و اکنون ما فصل جدیدی را در مشارکت خود با مردم افغانستان آغاز می‌کنیم.

به گفته او، افغانستان سال ۲۰۲۱، افغانستان سال ۲۰۰۱ نیست و در ۲۰ سال گذشته، تغییرات مثبت زیادی در بخش‌های مختلف داشته است.

بلینکن در بخش دیگری از سخنان خود گفت: بسیار مهم است که طالبان این موضوع را به رسمیت بشناسد که (گروهی) مشروع و پایدار نخواهد بود اگر روند سیاسی را رد کند و سعی کند افغانستان را با زور تصاحب کند. این زمان گذار است و هر گذاری عدم اطمینان و نگرانی با خود دارد و من این موضوع را درک می‌کنم.

بلینکن به طالبان در مورد حمله به نیروهای امریکایی هنگام خروج آنها از افغانستان نیز هشدار داد و گفت که هرگونه حمله توسط طالبان با واکنش شدید روبرو خواهد شد.

وی افزود: ما به پشتیبانی از نیروهای امنیت ملی افغانستان ادامه خواهیم داد، اما مهم‌تر این است که اکنون همه تلاش خود را برای پیشرفت دیپلماسی برای ورود شرکای منطقه‌ای و بین‌المللی انجام دهیم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا