آخرین اخبارافغانستانسیاستگزارش

ولسوالی سانچارک سرپل در آستانه سقوط

پیش از این، اعضای شورای ولایتی سرپل هشدار داده بودند که طالبان برای حمله به ولسوالی‌های سانچارک و «سوزمه قلعه» این ولایت، مصروف برنامه‌ریزی‌اند و قصد حمله بر مرکز این ولسوالی‌ها را دارند.


به دنبال سقوط روستای «آب کلان» در ولسوالی سانچارک ولایت سرپل به دست طالبان، منابع محلی می‌گویند که این روستا دوباره به دست نیروهای امنیتی افتاده و حملات طالبان شکست خورده است، اما طالبان در هفته‌های گذشته کنترول ۶ روستای این ولسوالی را به دست آورده‌اند.
آتیلا نوری یک خبرنگار محلی در ولایت سرپل به نقل از اعضای شورای ولایتی و باشندگان روستای آب کلان ولسوالی سانچارک این ولایت نوشته که خط دفاعی نیروهای امنیتی در منطقه آب کلان درهم شکسته و در صورتی که کمک نرسد، ولسوالی سانچارک سقوط می‌کند.
اما به نوشته وی، مسئولان امنیتی می‌گویند این ساحه یکشنبه‌شب سقوط کرده بود و نیروهای امنیتی صبح دوشنبه(۲۱ عقرب) دوباره اوضاع را زیر کنترول گرفتند.
این در حالی است که طالبان مدعی‌اند که در این حمله، ۴ نیروی امنیتی را کشته و جنگ هنوز هم در ساحه جریان دارد.
اما منابع مردمی از ساحه «ده مرده» ولسوالی سانچارک در صورت افشا نشدن نام‌شان، به آقای نوری گفته‌اند که طالبان شکست خورده و تعدادی از فرماندهان این گروه پس از دیدن تلفات به کته قلعه ولسوالی سوزمه قلعه و ولسوالی کوهستانات رفتند.
این خبرنگار محلی به نقل از مسئولان امنیتی نوشته که آمار تلفات مخالفان در این نبرد بالا است، اما بنابر قطع شبکه‌های مخابراتی، ارقام دقیقی به دست نیامده و جنگ در ساحه ادامه دارد.
پیش از این، اعضای شورای ولایتی سرپل هشدار داده بودند که طالبان برای حمله به ولسوالی‌های سانچارک و «سوزمه قلعه» این ولایت، مصروف برنامه‌ریزی‌اند و قصد حمله بر مرکز این ولسوالی‌ها را دارند.
به گفته آنان، در صورت بی‌توجهی حکومت به امنیت سانچارک مرکز سرپل نیز زیر تهدید خواهد بود.
این در حالی است که طالبان در حملات هفته‌های گذشته خود به سانچارک، توانسته‌اند کنترول روستاهای لنگر بابه قوزی، دوتم، تِبِر، تغای خواجه علیا، تغای خواجه سفلی و گذر را به دست بگیرند.
نقیب‌الله دقیق، ولسوال سانچارک به آتیلا نوری، خبرنگار محلی گفته که طالبان ۱۳ مکتب را در این ۶ روستا مسدود نموده و با مسدود شدن این مکاتب، حدود ۳۵۰۰ دانش‌آموز از درس و تعلیم باز مانده‌اند.
در همین حال، بی‌جاشدگان ولسوالی سانچارک نیز از حکومت خواستار تأمین امنیت‌اند تا بتوانند به منازل‌شان بازگردند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا