آخرین اخباراسلایدشوجهانسیاست

پس از اظهارات تند اردوغان نخست وزیر نیوزیلند به ترکیه می‌رود

پس از اظهارات تُند رجب طیب اردوغان در باره مجازات فرد حمله کننده بر دو مسجد در نیوزیلند، قرار است وزیر خارجه نیوزیلند از بهر گرفتن توضیحات در باره این اظهارات به ترکیه برود.

پس از اظهارات تُند رجب طیب اردوغان در باره مجازات فرد حمله کننده بر دو مسجد در نیوزیلند، قرار است وزیر خارجه نیوزیلند از بهر گرفتن توضیحات در باره این اظهارات به ترکیه برود.
نخست‌وزیر نیوزیلند جسیندا آردرن، امروز (چهارشنبه ۲۹ حوت) گفته است که وینستون پیترز، وزیر خارجه این کشور در واکنش به اظهارات اخیر رجب طیب اردوغان، رییس‌جمهور ترکیه در باره حمله بر نمازگزاران در نیوزیلند، به انقره می‌رود.
در پی حمله یک فرد مسلح به نمازگزاران در دو مسجد در نیوزیلند، دست کم ۵۰ نفر کشته شدند و نزدیک به ۵۰ تن دیگر زخم برداشتند.
پس از این حمله، رجب طیب اردوغان رییس‌ جمهور ترکیه به روزنامه «واشنگتن پست» گفته است که هراس‌افگن استرالیایی مهاجم به نمازگزاران در نیوزیلند تفاوتی با هراس‌افگنان داعش ندارد، و اگر نیوزیلند وی را به سزای اعمالش نرساند، ترکیه این کار را خواهد کرد.
آقای اردوغان گفته است:«شما تعجب آورانه و آشکارا ۵۰ تن از برادارن و خواهران‌مان را در جای که آنان عبادت می‌کردند کشتید. شما هزینه این کار تان را پرداخت خواهید کرد. اگر نیوزیلند شما را مجازات نکرد، ما راه‌های دیگری را برای مجازات شما می‌دانیم.»
پس از اظهارات اردوغان، سفیر ترکیه در استرالیا به دستور اسکات موریسون، نخست‌وزیر این کشور فراخواند شد و مراتب اعتراض و ناخشنودی دولت استرالیا به وی رسانده شد.
نخست‌وزیر نیوزیلند به خبرنگاران گفته است که وزیر خارجه این کشور به منظور گرفتن توضحات تکمیلی در باره اظهارات مطرح شده، به ترکیه می‌رود.
وی افزود: «معاون ما با این اظهارات در ترکیه مقابله خواهد کرد. وی در این سفر قصد دارد رو در رو به ارائه شواهد واقعی این حادثه اخیر بپردازد.»
این درحالی است که بامداد روز جمعه (۲۴ حوت) رسانه‌های نیوزیلند از وقوع حمله مسلحانه به مسجد النور در شهر کرایست‌چرچ خبر دادند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا