آخرین اخبارافغانستانسیاست

سفیر ایران:

کلیپ‌های آزار و اذیت مهاجران جعلی است/ اجازه نمی‌دهیم با مهاجران رفتار بد شود

خبرگزاری دید: سفیر ایران در کابل با ساختگی خواندن تصاویر و ویدئوهای منتشر شده درباره وضعیت مهاجرین افغانستانی در ایران، تاکید کرد که بدرفتاری با مهاجران افغانستان سیاست ایران نیست و اعضای گروهک تروریستی منافقین سرگرم تولید این گونه ویدیوها هستند.

 آزار و اذیت مهاجران

 

بهادر امینیان در یک گفت‌وگوی ویژه با طلوع‌نیوز گفت که اعضای گروهک تروریستی منافقین( سازمان مجاهدین خلق)، به ‌صورت سیستماتیک سرگرم تولید این گونه ویدیوها هستند.
وی هدف از این کار را مختل ساختن روابط کابل و تهران خواند.
سفیر ایران در افغانستان، گفت: «ما یک گروهی داریم بنام سازمان منافقین که چند هزار نفر فقط کلیپ تولید می‌کنند، علیه جمهوری اسلامی ایران. اینها در افغانستان هم فعالیت می‌کنند».
امینیان افزود که بدرفتاری با مهاجران افغانستان سیاست جمهوری اسلامی ایران نیست و تاکید کرد که در حال حاضر سفارت افغانستان در تهران در همکاری با حکومت سرپرست افغانستان فعالیت می‌کند.
از سوی دیگر سفیر ایران در کابل بر آشتی ملی در افغانستان تاکید کرد و گفت که با این کار جلو مهاجرت‌های گسترده گرفته خواهد شد.
امینیان، در ادامه گفت: «امیدواریم که مسایل افغانستان حل شوند، در اینجا یک آشتی ملی بوجود آید و همه اقوام خودشان را در حکومت شریک بدانند».
سفیر ایران در افغانستان همچنین افزود که حکومت ایران حاضر است برای رسیدگی به بحران اقتصادی با افغانستان در بخش‌های گوناگون همکاری نماید و افغانستان را برای رسیدن به خودکفایی کمک نماید تا به گفته وی شهروندان افغانستان مجبور به ترک کشورشان نشوند.
اخیراً حمله یک ضارب به سه روحانی در مشهد سبب تنش‌هایی میان جامعه میزبان و مهاجران افغانستانی شد. نهادهای امنیتی هرچند این فرد را منسوب به افغانستان نکرده‌اند، اما گفته‌اند که از مرزهای شرقی کشور وارد ایران شده است.
به دنبال این حوادث، موجی از نفرت پراکنی در ایران و افغانستان شکل گرفت. مقامات ایرانی نشر و بازنشر کلیپ‌های آزار و اذیت مهاجران را در فضای مجازی توطئه «دشمن» می‌دانند و تاکید می‌کنند به هدف ایجاد جنگ فرقه‌ای انجام می‌شود.
با این حال، دو روز پیش شماری از معترضان به موضوع، در مقابل سفارت ایران در کابل و کنسولگری این کشور در هرات دست به اعتراضات زدند و ظاهراً خساراتی نیز به بار آورده‌اند.
پیرو این حادثه، روز گذشته سفارت ایران اعلام کرد که تا اطلاع ثانویی فعالیت بخش کنسولی سفارت و مراکز دیپلماتیک این کشور در افغانستان متوقف می‌باشد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا