آخرین اخبارفرهنگ و دانشفناوری و اطلاعاتمطالب معلوماتیمقالات علمی-تحقیقی

یک «پیشرفت علمی بزرگ»؛ قرار است دانشمندان از تحول علمی جدیدی رونمایی کنند

خبرگزاری دید: قرار بود ایالات متحده امریکا روز سه‌شنبه به زمان نیمکره غربی یک پیشرفت بزرگ را در عرصه انرژی همجوشی هسته‌ای اعلام کند.

به  نقل از فایننشل تایمز، اولین آزمایش همجوشی هسته‌ای برای دستیابی به «بهره خالص انرژی» توسط دانشمندان آزمایشگاه ملی لارنس لیورمور در کالیفرنیا انجام شده است.

این آزمایش جام مقدس تحقیقات همجوشی هسته‌ای از دهه ۱۹۵۰ تاکنون بوده است. هیچ گروه تاکنون قادر به تولید انرژی بیشتر از آنچه در واکنش مصرف می‌شود نبوده است.

منابع آگاه از نتایج این تحقیق به فایننشل تایمز گفتند که این واکنش ۱.۲ برابر انرژی تولید شده در یک تقطه در دو هفته گذشته بوده است.

اگرچه این آزمایشگاه و وزارت انرژی ایالات متحده از اظهارنظر بیشتر در مورد داده‌های اولیه خودداری کردند، اما آنها اذعان کردند که یک آزمایش «موفقیت آمیز» در تاسیسات ملی احتراق انجام شده است.

چرا یک پیشرفت در همجوشی هسته‌ای می‌تواند «تغییر بازی» باشد؟

در سرتاسر جهان، مبالغ هنگفتی صرف تلاش برای توسعه همجوش هسته‌ای به عنوان جایگزین مناسب برای دیگر منابع انرژی آلاینده‌تر شده است.

این فرایند شامل در هم کوبیدن دو اتم با سرعت بسیار بالاست، سپس از این انر‌ژی برای ایجاد برق استفاده می‌شود. این فرایند همان واکنشی است که خورشید را نیرو می‌دهد.

طرفداران می‌گویند این فرایند می‌تواند برق میلیون‌ها خانه را بدون تولید گازهای گلخانه‌ای یا زباله‌های هسته‌ای خطرناک تامین کند.

در حالی که این پیشرفت می‌تواند یک دستاورد علمی باورنکردنی باشد، این فناوری حداقل ۱۰ سال با تبدیل شدن به یک منبع تجاری برق فاصله دارد. این آزمایشگاه در ایالات متحده از یکی از بزرگترین لیزرهای جهان استفاده می‌کند و این فرایند به موادی نیاز دارد که تولید آنها دشوار است.

علاوه بر این، تجهیزات مورد نیاز برای تبدیل انرژی تولید شده از همجوشی به برق که می‌تواند در شبکه مستقر شود هم هنوز توسعه نیافته است. بنابراین ما هنوز با خانه‌هایی که از همجوشی هسته‌ای استفاده می‌کنند، فاصله داریم.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا