آخرین اخبارآزادی بیانافغانستانسیاست

۱۴ خبرنگار در جریان اعتراضات امروز کابل لت و کوب، بازداشت و زخمی شده‌اند

خبرگزاری دید: دست کم ۱۴ خبرنگار در اعتراضات امروز باشندگان کابل از سوی نیروهای طالبان بازداشت، لت و کوب یا زخمی شده است.


خبرنگاران بازداشت‌شده دوباره از سوی این گروه رها شده، اما از سرنوشت یکی از آنها تا کنون خبری نیست. خبر بازداشت و لت‌وکوب این خبرنگاران از سوی رسانه‌های مرتبط به کارشان تأیید شده است.
در این میان، خبرنگار تلویزیون نور، خبرنگار تلویزیون کابل نیوز و یک عکاس آزاد لت‌وکوب و یک تصویربردار تلویزیون کابل نیوز زخمی شده‌اند.
همین‌طور، تصویربردار تلویزیون طلوع‌نیوز، خبرنگار و تصویربردار آریانا نیوز، خبرنگار سلام‌ وطندار، خبرنگار کلید و خبرنگار و عکاس رویترز پس از بازداشت از سوی طالبان دوباره رها شده‌اند.
خبرگزاری افغان نوت گفته است که یک خبرنگار آن در جریان اعتراضات بازداشت شده، اما تا کنون از سرنوشت آن خبری در دست نیست.


در همین حال، انجمن ژورنالیستان آزاد افغانستان در اعلامیه‌ای گفته است که تمامی ۱۴ خبرنگار داخلی و خارجی به اثر تلاش کمیته بررسی قضایای خبرنگاران و رسانه‌ها و احمدالله وثیق، رییس این کمیته رها شده‌اند.
انجمن ژورنالیستان آزاد افغانستان رفتار خشونت‌آمیز با خبرنگاران را در جریان اعتراضات اخیر نکوهش کرده و از طالبان خواسته است که برای رفع این معظل و فراهم‌سازی زمینه‌ بهتر پوشش این نوع رویدادها راهکار مناسبی برای جلوگیری از خشونت و محافظت خبرنگاران روی‌دست گیرند.
این درحالی است که در روزهای اخیر اعتراضات ضد طالبان در کابل و شماری از شهرهای دیگر از جمله بلخ، هرات، غور و… آغاز شده است. در اعتراضات امروز در کابل، معترضان علیه پاکستان و سیاست‌های آن کشور در برابر افغانستان شعار دادند.
خشونت طالبان در برابر خبرنگاران تازگی ندارد. از بدو تسلط طالبان بر افغانستان گزارش‌های متعددی از رفتار توأم با خشونت نیروهای این گروه در برابر خبرنگاران گزارش شده است.
چندی پیش یک خبرنگار تلویزیون طلوع‌نیوز در مرکز شهر کابل از سوی نیروهای طالبان لت‌وکوب و تجهیزات خبرنگاری و تیلفون شخصی‌اش ضبط شد.
روز گذشته از ولایت بلخ گزارش شد که دست‌کم دو خبرنگار در جریان اعتراض زنان در شهر مزارشریف از سوی نیروهای طالبان لت‌وکوب شده‌اند.
در همین حال، سازمان عفو بین‌الملل از اعمال خشونت طالبان علیه معترضان و خبرنگاران در کابل ابراز نگرانی کرده است.
این سازمان در تویتی نوشته است که استفاده از حق آزادی تجمع مسالمت‌آمیز یک حق بشری است و طالبان باید به این حق احترام بگذارند و به مردم اجازه بدهند که از حقوق خود استفاده کنند.
طالبان تا کنون در این باره چیزی نگفته‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا