آخرین اخباراجتماعافغانستان

۲۰ هزار دانش‌آموز در بادغیس از آموزش محروم‌‌اند


جنگ و خشونت در برخی از مناطق بادغیس سبب شده تا ۲۰ هزار دانش‌آموز دختر و پسر این ولایت، از رفتن به مکتب محروم شوند.
به گزارش خبرگزاری دید، ظاهر بهاند، سخنگوی والی بادغیس می‌گوید: خشونت و درگیری‌های اخیر در برخی از مناطق این ولایت سبب توقف روند آموزشی در ۴۱ مکتب دخترانه و پسرانه شده‌است.
به گفته وی، در هر یک از این مکاتب مسدود شده از ۴۰۰ تا ۵۰۰ دانش‌آموز دختر و پسر مصروف فراگیری علم و تربیت بودند.
سخنگوی والی بادغیس ادامه داد که مکاتب مسدود شده در ولسوالی‌های «قادس» و «بالا مرغاب» قرار دارند.
ولسوالی بالا مرغاب از سال‌ها بدین‌سو شاهد درگیری‌های سبک و سنگین میان نیروهای امنیتی و مخالفان مسلح دولت است و ولسوالی قادس هم در چند ماه گذشته ده‌ها مرتبه مورد هجوم آنان قرار گرفته است.
آقای بهاند در ادامه تاکید کرد که دولت محلی در بادغیس، در حد توان خود برای گشایش دوباره مکاتب مسدود شده تلاش خواهد کرد.
از سوی دیگر، فرید اخیزی، معاون شورای ولایتی بادغیس نیز می‌گوید: از شمار مکاتب مسدود شده، تنها ۱۵ باب آن در دو ماه اخیر به روی شاگردان بسته شده‌اند.
وی بیان داشت که این مکاتب به دلیل تشدید ناامنی‌ها در ولسوالی‌های قادس، آبکمری و مقر مسدود شده‌اند.
به گفته معاون شورای ولایتی بادغیس، از سه ماه به این طرف، طالبان ده‌ها حمله را به این سه ولسوالی طرح‌ریزی و اجرا کرده است.
آقای اخیزی افزود، هرچند طالبان با فعالیت مکاتب در مناطق تحت کنترل خود مخالف نیستند، اما هراس و وحشت موجود میان شاگردان و معلمان از تهدیدهای امنیتی و زد و خوردهای موجود میان طرفین درگیر، آنان را از پیگیری روند آموزشی باز داشته است.
گفتنی است که در حال حاضر ۱۶۷ مکتب دخترانه و پسرانه در بادغیس وجود دارد که از این تعداد، ۸۴ مکتب در مرکز این ولایت و متباقی آن‌ها در ولسوالی‌ها قرار دارند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا