آخرین اخباراسلایدشوجهانسیاست

نامه تهدیدی ترامپ به کشورهای عرب افشا شد

یک روزنامه عربی زبان در شماره روز سه‌شنبه خود، نامه‌ ۱۱ بندی رییس جمهور امریکا را افشا کرده است که در آن کشورهای عرب زبان حاشیه خلیج فارس و مصر تهدید شده است.
روزنامه « الرأی » با اعلام بندهای این نامه به نقل از مقام‌های امریکایی افزود، ترامپ در این نامه که ۲۰ روز قبل ارسال شده از سران کشورهای عرب خواسته تا پیش از تصمیم گیری‌اش در مورد برجام در ۲۲ ثور اختلافات بین خود را حل کنند و گرنه تعهدی نسبت به آنان ندارد.
عربستان، امارات، بحرین و مصر ۱۵ جوزای ۹۶ با اتهام واهی، همه روابط خود را با قطر قطع کردند.
به گفته منابع امریکایی، ترامپ در نامه خود به سران کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس با تاکید بر دوستی عمیق امریکا و کشورهای عرب حوزه خلیج فارس و ادامه این دوستی بر لزوم یکپارچه سازی مواضع آنان برای آنچه که مدعی شده طرح‌های ایران برای بی‌ثبات کردن منطقه است، تاکید کرده است.
این درحالی است که کارشناسان منطقه بارها اعلام کرده‌اند که عربستان سعودی و برخی دیگر از کشورهای عربی، با حمایت امریکا در سال‌های اخیر از تروریست‌های تکفیری در سوریه، لیبیا و افغانستان حمایت مالی و سیاسی کرده و می‌کنند.
همچنین کشورهای عربی دوست امریکا از حمل ۱۳۹۴ با حمله به یمن ضمن نابودی زیرساخت‌های این کشور عربی، بیش از ۱۴ هزار نفر را که بیشتر آن ها را مردم عادی و زنان و کودکان تشکیل می‌دهند، به خاک و خون کشیده‌اند.
رییس جمهوری امریکا با اشاره به این که تعهد امریکا برای تامین امنیت کشورهای عرب حوزه خلیج فارس در عین منافعی که برای واشنگتن دارد به نفع این کشورها نیز است، افزود: مقابله بهتر با آنچه ترامپ از آن عنوان خطر ایران نام برده است، نیازمند هماهنگی و اتحاد میان اعضای شورای همکاری خلیج فارس و ائتلاف قوی با مصر، اردن و دیگر کشورهای دوست امریکاست.
امریکا در سال‌های اخیر با اتهام‌های واهی علیه ایران، عرب‌های طرفدار خود را در منطقه وادار به خرید سلاح از کارخانه‌های امریکایی می‌کند که به گفته کارشناسان، این مسئله موجب رونق اقتصاد این کشور شده است.
این درحالی است که ایران همیشه بر لزوم گفت‌وگو، تعامل و همکاری با کشورهای منطقه تاکید کرده است.
ترامپ به این کشورها هشدار داد که اگر اختلافات بین اعضای شورای همکاری ادامه یابد و مسئولان این کشورها همچنان با حل و فصل اختلافات خود مخالفت کنند، امریکا به تنهایی مسئولیت مقابله با ایران را نخواهد پذیرفت.
امریکا با وجود اختلاف زیاد جغرافیایی در دهه‌های اخیر در حال دخالت بی‌مورد در خاورمیانه و حمایت بی‌چون و چرا از اسراییل است که برای تحقق اهداف خود دست به هر اقدامی می‌زند.
تازه‌ترین دخالت امریکا در خاورمیانه این است که با وجود مخالفت دولت سوریه، در این کشور پایگاه نظامی تاسیس کرده و حتی به بهانه استفاده از سلاح شیمیایی و بدون مجوز شورای امنیت، تاکنون دوبار به سوریه حمله نظامی کرده است.
امریکا برخلاف عرف بین‌الملل در سال ۲۰۰۳ میلادی کشور عراق را اشغال نظامی کرد.
ترامپ در ادامه این نامه با یادآوری آن چه که فداکاری‌ها و تعهدات مالی و انسانی امریکا برای مقابله با تروریزم و هزینه‌های متحمل شده از سال ۲۰۰۱ تاکنون خوانده، خاطر نشان کرد، کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس بیشترین نفع امنیتی را از آن برده‌اند و اگر این کشورها در خصوص نابودی تروریزم و مقابله با ایران موضع یکسانی در کنار امریکا اتخاذ نکنند، واشنگتن به تعهدات خود نسبت به آن‌ها ادامه نخواهد داد.
وی در بخش دیگری از نامه خود به سران عرب، با تهدید آنان به لزوم ارایه راه حل برای پایان دادن به اختلافات و اتخاذ موضع مشترک از سوی این کشورها تا قبل از برگزاری اجلاس سران امریکا و کشورهای حاشیه خلیج فارس، افزود در این ارتباط لازم است تا ضمن پایان دادن به تحریم‌ها علیه قطر و باز کردن مرزهای زمینی و هوایی، روابط دیپلماتیک با این کشور از سرگرفته شده و همکاری‌های لازم در این زمینه انجام شود.
رییس جمهوری امریکا با تاکید بر آنچه که آمادگی امریکا برای کمک به نزدیک کردن دیدگاه‌های این کشورها برای حل اختلافات و اعتماد سازی خوانده است، خاطر نشان کرد بررسی همه اختلافات و یافتن راه حل آن‌ها زمان زیادی می‌طلبد و به همین خاطر واشنگتن فعلاً خواستار یافتن یک راه حل کلی برای این بحران تا پایان ماه اپریل است و جزییات آن به تدریج بررسی خواهد شد.
ترامپ در بخش دیگری از نامه خود با تاکید بر این که این کشورها باید حملات رسانه‌ای را علیه یکدیگر متوقف کنند؛ زیرا موجب تشدید بحران، مانع یافتن راه حل و افزایش حساسیت مردم منطقه می‌شود، بر لزوم تمرکز بر ادامه رایزنی بین امریکا و کشورهای عرب خلیج فارس در مورد اقدام بعدی واشنگتن علیه ایران و لزوم حمایت آنان، مصر و سایر کشورهای دوست از تصمیم واشنگتن تاکید کرده است.

روزنامه کویتی «الرأی» در ادامه افزود، ترامپ پیشتر هم گفته بود که کشورهای حاشیه خلیج فارس بیشترین بهره را از حضور امریکا در منطقه می‌برند.
جان بولتون مشاور امنیت ملی این کشور هم در اظهاراتی گفته بود امریکا از زمان حملات ۱۱ سپتمبر بیش از ۶ تریلیون دالر در خاورمیانه هزینه کرده است و انتظار دارد کشورهای عربی نقش بیشتری در این زمینه داشته باشند.
بر اساس تحقیقات انجام شده، اتباع عربستان در حملات تروریستی ۱۱ سپتمبر در امریکا نقش داشته‌اند.
قرار است رییس جمهوری امریکا در ۱۲ ماه می (۲۲ ثور) تصمیم خود را درباره برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) با ایران اعلام کند.
وی در ماه جنوری اعلام کرد که لغو تحریم‌های ایران را تمدید نخواهد کرد مگر این که اصلاحاتی در برجام ایجاد شود.
این در حالی است که اروپا، روسیه و چین از برجام حمایت کرده‌اند و جمهوری اسلامی ایران هم تاکید کرده است که هیچ محدودیتی را فراتر از این توافق نخواهد پذیرفت.
ایران با تاکید بر این که گزینه‌های مختلفی را برای تصمیم ترامپ درباره برجام در اختیار دارد، اعلام کرده است که پاسخ ما و واکنش جامعه بین‌المللی به این اقدام امریکا، برای کاخ سفید ناخوشایند خواهد بود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا