آخرین اخبارافغانستانمطالب معلوماتی

ماه خونین؛ طولانی‌ترین ماه‌گرفتگی قرن ۱۴

درازترین ماه‌گرفت ( خسوف ) قرن بیست و یکم میلادی و چهاردهم هجری؛ یکی از شگفت‌انگیزترین پدیده‌های نجومی در آسمان شب پنجشنبه ۵ اسد ساعت ۰۹:۴۳ دقیقه به وقت افغانستان رخ خواهد داد.درازترین ماه‌گرفت ( خسوف ) قرن بیست و یکم میلادی و چهاردهم هجری؛ یکی از شگفت‌انگیزترین پدیده‌های نجومی در آسمان شب پنجشنبه ۵ اسد ساعت ۰۹:۴۳ دقیقه به وقت افغانستان رخ خواهد داد.
ماه‌گرفتگی پدیده‌ای است که در طی آن ماه از سایه یا نیم‌سایه زمین عبور ‌می‌کند. در ماه‌گرفتگی جزئی ماه در بخش نیم‌سایه زمین قرار می‌گیرد و حالت کامل زمانی رخ می‌دهد که تمام ماه از داخل سایه زمین عبور می‌کند و به طور کامل در تاریکی فرو می‌رود.
این رویداد به خاطر رنگ‌های گوناگون و متغییری که ماه در لحظه گرفتگی کامل در سطح خود دارد بسیار برجسته و مورد توجه است.
اخترشناسان گفته‌اند، این خسوف به مدت شش ساعت و ۱۳ دقیقه و ۴۸ ثانیه طول می‌کشد.
در این رویداد ماه به مدت ۱ ساعت و ۴۲ دقیقه و ۵۷ ثانیه در سایه کامل (ماه‌گرفتگی کامل) و به مدت ۳ ساعت و ۵۴ دقیقه و ۳۲ ثانیه نیز در نیم‌سایه (ماه‌گرفتگی جزئی) قرار می‌گیرد.
این خسوف بزرگ و طولانی در افغانستان در حدود ساعت ۲۱ و ۴۴ دقیقه جمعه شب ۵ اسد ۱۳۹۷ آغاز خواهد شد و در سحرگاه روز شنبه ۶ اسد حوالی چهار صبح به پایان خواهد رسید.
طولانی‌ترین خسوف کامل قرن بیستم میلادی و ۱۴ هجری در تاریخ ۲۶ سرطان ۱۳۷۹ (۱۶ جولای ۲۰۰۰) به مدت یک ساعت و ۴۶ دقیقه رخ داد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا