آخرین اخباراسلایدشوجهانسیاست

انتقاد تند اوباما از ترامپ: خرد ورزی باید به صحنه سیاسی امریکا باز گردد

باراک اوباما رییس جمهوری پیشین امریکا در یک سخنرانی، دونالد ترامپ رییس دولت کنونی این کشور را هدف انتقادهای تندی قرار داد و حزب جمهوریخواه امریکا را متهم به سوء استفاده از قدرت و تضعیف نهادهای دمکراتیک کرد.


باراک اوباما رییس جمهوری پیشین امریکا در یک سخنرانی، دونالد ترامپ رییس دولت کنونی این کشور را هدف انتقادهای تندی قرار داد و حزب جمهوریخواه امریکا را متهم به سوء استفاده از قدرت و تضعیف نهادهای دمکراتیک کرد.
آقای اوباما که روز جمعه در دانشگاه «ایلی‌نوی» سخنرانی می‌کرد، از آنچه که «گرم گرفتن با روسیه» و «تضعیف اتحادهای جهانی» خواند، انتقاد کرد و با اشاره به انتخابات آتی کنگره امریکا گفت: دو ماه دیگر، این شانس را داریم که خرد ورزی را به صحنه سیاسی کشور بازگردانیم.
اوباما از حامیان حزب دمکرات خواست که با رای به نمایندگان این حزب، از ادامه مسیر کنونی این کشور جلوگیری کنند.
رییس جمهوری پیشین امریکا تصریح کرد: تهدید علیه دمکراسی تنها از جانب دونالد ترامپ یا جمهوری‌خواهان عضو کنگرهِ کنونی نیست؛ بزرگ‌ترین تهدید آن است که نسبت به این موضوع بی‌تفاوت باشید.
اوباما از این که ترامپ، پیشرفت‌های اقتصادی را به حساب دولت خود گذاشته است، انتقاد کرد و او را به سوءاستفاده از «ترس‌های فرهنگی» و «خشم اقتصادی» مردم امریکا برای پیشبرد اهداف‌اش متهم کرد.
رییس جمهوری پیشین امریکا خاطر نشان کرد: این وضعیت با دونالد ترامپ شروع نشد. او برآیند و نتیجه است، نه علت. ترامپ تنها بر موج نارضایتی‌هایی سوار شده که سیاستمداران طی سالیان گذشته به وجود آورده بودند.
این شاید نخستین‌باری است که اوباما به صورت مستقیم و با ادبیاتی تند زبان به انتقاد از ترامپ گشوده است.
وی چندی پیش هم در مراسم خاکسپاری «جان مک‌کین» سناتور جمهوری‌خواه امریکایی، انتقادهای مشابهی را مطرح کرده بود.
اوباما در اشاره‌ای تلویحی به اظهارات و اقدامات ترامپ گفته بود: بخش بزرگی از سیاست، زندگی و گفتمان عمومی ما می‌تواند ناچیز و بی‌ارزش به نظر برسد؛ سیاستی که با توهین، گزافه‌گویی، جنجال‌سازی‌ها و هتک حرمت‌های عامدانه درهم آمیخته باشد. این سیاستی است که ادعای سرسختی و شجاعت دارد، اما از ترس، قدرت می‌گیرد.
ساعتی بعد از سخنرانی روز جمعه اوباما، ترامپ به آن واکنش نشان داد و گفت که این سخنرانی به قدری برای او کسالت‌آور بوده که در حین پخش آن «خوابش برده است.»
انتخابات کنگره امریکا ششم نوامبر خواهد بود و در آن تمامی ۴۳۵ کرسی مجلس نمایندگان و یک سوم از کرسی‌های مجلس سنای این کشور به رای گذاشته خواهد شد.
هم‌ اکنون جمهوری‌خواهان با ۲۳۶ کرسی در مجلس نمایندگان و ۵۱ نماینده در مجلس سنا، در اکثریت هستند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا