آخرین اخباراجتماعافغانستان

کمیسیون انتخابات:

۶ میلیون مهاجر از شرکت در انتخابات محروم است


مسئولان کمیسیون انتخابات می‌گویند، این کمیسیون هیچ برنامه‌‌ای برای ثبت نام مهاجران در بیرون از کشور ندارد و به همین دلیل حدود ۶ میلیون مهاجر که در خارج از کشور زنده‌گی می‌کند، نمی‌‌توانند در انتخابات شرکت کنند.
این در حالی ‌است که ماده‌ پنجم قانون انتخابات در مورد حق شرکت افراد پیش‌بینی کرده که «کوچی‌ها، مهاجران، کارکنان نماینده‌گی‌‌های سیاسی مقیم خارج، منسوبان نظامی و زندانیان واجد شرایط، حق دارند در صورت امکان در مراکز رای‌دهی‌ جداگانه‌ای که از طرف کمیسیون ایجاد می‌شود، در انتخابات شرکت کنند.»
با توجه به این ماده‌ قانون، کمیسیون انتخابات می‌گوید که این کمیسیون ظرفیت تخنیکی و بودجه‌ لازم را برای ثبت نام مهاجران مقیم خارج در اختیار ندارد و به همین دلیل آن‌ها از شرکت در انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی پیش رو محروم خواهند شد.
معاذالله دولتی یکی از کمیشنران کمیسیون انتخابات گفته، به خاطر شرکت مهاجران در انتخابات، کمیسیون با مشکل تخنیکی رو به ‌رو است.
به این دلیل که اگر زمینه‌ شرکت مهاجران در انتخابات در خارج از کشور فراهم شود، باید برگه‌‌ رای‌دهی نامزدان ۳۴ ولایت به بیرون از کشور انتقال داده شود و برنامه‌ عملیاتی کمیسیون این اجازه را نمی‌دهد.
با این همه، باشنده‌گان کشور آماده می‌‌شوند تا در کمتر از سه ماه دیگر، پای صندوق‌های رای بروند و در انتخاب نماینده‌گان ‌شان برای مجلس و شوراهای ولسوالی‌ها سهم بگیرند.

نوشته های مشابه

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا