آخرین اخبارافغانستانتحلیلسیاستصلح

چرا پرونده انتخابات پارلمانی بسته نمی‌شود

هنوز روشن نیست که نتایج نهایی انتخابات پارلمانی چه زمانی منتشر خواهد شد. شماری از نامزدان معترض منتظر تغییر در نتایج نهایی بوده و می‌گویند اگر کمیسیون‌های انتخاباتی به خواست آن‌ها توجه نکرد، دست به اعتراضات گسترده خواهند زد.

بربنیاد قانون انتخابات، پرونده انتخابات مجلس نمایندگان باید از سوی کمیسیون انتخابات در ۲۹ قوس بسته می‌شد که تا کنون این کار انجام نشده است. روشن هم نیست که این پرونده تا چه زمانی باز خواند ماند.
نتایج ابتدایی ولایاتی چون کابل، بغلان و پکتیا هنوز اعلام نشده است. شماری از منابع به این گمان هستند که نتایج ولایت‌های کابل، بغلان و پکتیا از جانب کمیسیون انتخابات گروگان گرفته است.
منابعی هم تبصره می‌کنند که حکومت سعی دارد نتایج انتخابات کابل را مهندسی کند. کمیسیون انتخابات از شروع پروسه انتخابات پارلمانی تاکنون در یک مسیر انحرافی سیر کرده است. اکنون که طرح انتخابات ریاست جمهوری روی دست است، دیده می‌شود که این کمیسیون میلی به بازگشت به قانون ندارد و کماکان در همان مسیر انحرافی به پیش می‌‌رود. در این میان آن‌ چه مایه نگرانی است این که هیچ کسی و هیچ نهادی تا هنوز پیدا نشده که برای بازگشت کمیسیون انتخابات به قانون به این کمیسیون نهیب بزند. به همین دلیل دیده می‌شود که کمیسیون انتخابات در نقض مکرر قانون با گذشت هر روز جسورتر می‌‌شود.
قانون‌شکنی‌های کمیسیون انتخابات در خصوص انتخابات پارلمانی به کار کمیسیون شکایات انتخاباتی نیز آسیب زده است. کمیسیون شکایات انتخاباتی باید فیصله نهایی خود را درباره نتایج انتخابات پارلمانی بین روزهای ۱۴ تا ۲۱ قوس صادر می‌کرد، اما این کار تاکنون انجام نشده است. این در حالی است که هم مردم و هم نامزدان انتخابات پارلمانی در حال لحظه‌ شماری برای اعلام نتایج انتخابات پارلمانی و روی کار آمدن پارلمان قانونی در کشور هستند.
کمیسیون انتخابات در یک تصمیم فراقانونی دیگر، روند نام‌نویسی نامزدان ریاست جمهوری را تعلیق کرده است. دلایل اصلی این تعلیق نیز هنوز روشن نیست.
همزمان با این، کمیشنران کمیسیون انتخابات اعلام کرده‌اند که این روزها سرگرم بررسی طرح تازه‌‌ای در ارتباط انتخابات ریاست جمهوری هستند. این طرح درباره به تأخیر انداختن انتخابات ریاست جمهوری و هم ‌چنان تدوین تقویم تازه‌ای برای این انتخابات است. کمیسیون انتخابات حدود یک هفته می‌شود که روی این طرح کار می‌کند ولی تاکنون موفق نشده است تصمیم خود درباره آن را نهایی بسازد
در عین زمان که کار برای به تاخیر انداختن انتخابات ریاست جمهوری در این کمیسیون در جریان است، روند توزیع بسته‌های معلوماتی برای متقاضیان نامزدی در این انتخابات نیز جریان دارد. این بسته‌ها بر اساس تقویم انتخاباتی که قبلاً توسط این کمیسیون اعلام شده بود، برای متقاضایان نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری توزیع می‌شود. کمیسیون انتخابات تاهنوز نتوانسته است برای توجیه این رفتارهای متناقض دلایل موجه ارایه کند.
این جنجال احتمالی در حالی در کمین آینده کشور است که تکلیف انتخابات ریاست جمهوری تاهنوز از سوی کمیسیون انتخابات روشن نشده است. این کمیسیون با اعلام این‌ که در پی بررسی طرحی برای تاخیر انتخابات ریاست جمهوری است، مردم، احزاب و جریان‌های سیاسی را به دو دسته تقسیم کرده است. شماری طرفدار این تاخیر هستند و شماری نیز با آن مخالفت کرده‌اند. اما در میان این موافقت‌ها و مخالفت‌ها، هیچ پیشرفتی در کار کمیسیون انتخابات درباره اعلام تصمیم نهایی‌اش در خصوص این طرح مشاهده نمی‌شود و همه دچار سردرگمی شده‌اند.
با این وجود، هنوز روشن نیست که نتایج نهایی انتخابات پارلمانی چه زمانی منتشر خواهد شد. شماری از نامزدان معترض منتظر تغییر در نتایج نهایی بوده و می‌گویند اگر کمیسیون‌های انتخاباتی به خواست آن‌ها توجه نکرد، دست به اعتراضات گسترده خواهند زد.
اختر سهیل- خبرگزاری دید

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا