آخرین اخبارجهانحقوق بشرسیاست

آلبانیز: رژیم اسراییل در غزه نسل کشی کرده است

خبرگزاری دید: رژیم اسراییل از سوی یک کارشناس سازمان ملل متحد متهم به نسل کشی در عملیات نظامی در غزه شد.

فرانچسکا آلبانیز گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل متحد برای سرزمین‌های اشغالی می‌گوید که عملیات نظامی رژیم اسرایيل در غزه به منزله «نسل‌کشی» است.

آلبانیز در گزارشی به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد از کشورها خواست که فوراً تحریم‌های تسلیحاتی علیه رژیم اسرایيل وضع کنند.

او با ارائه گزارشی تحت عنوان «آناتومی یک نسل‌کشی» گفت که وظیفه‌ خود می‌داند که درباره «بدترین عملی که بشریت قابلیت انجام آن را دارد» گزارش دهد و یافته‌های خود را مطرح کند.

خانم آلبانیز با اشاره به کشته شدن بیش از ۳۰ هزار فلسطینی در حملات اسرایيل گفت معتقد است که «دلایل منطقی» وجود دارد که نشان می‌دهد رژیم اسرایيل مرتکب «نسل‌کشی» علیه مردم غزه به عنوان یک گروه شده است.

او از کشورها خواست که به تعهدات خود پایبند بمانند و تحریم‌هایی از جمله تحریم‌های تسلیحاتی را علیه رژیم اسرایيل اعمال کنند تا اطمینان حاصل شود که چنین رفتاری تکرار نخواهد شد.

کنوانسیون نسل‌کشی ۱۹۴۸ که پس از کشتار دسته‌جمعی یهودیان در هولوکاست نازی‌ها تصویب شد، مصداق نسل‌کشی را در اعمالی می‌بیند که «به قصد نابودی کلی یا جزئی یک گروه ملی، قومی، نژادی یا مذهبی انجام می‌شوند».

نمایندگی دیپلماتیک رژیم اسرایيل در جنوا استفاده از اصطلاح «نسل‌کشی» در گزارش گزارشگر ملل متحد را «ظالمانه» خواند و گفت جنگ این رژیم علیه گروه حماس است، نه غیرنظامیان فلسطینی.

نمایندگان رژیم اسرایيل و امریکا همچنین از حضور در این جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل خودداری کردند.

فرانچسکا آلبانیز ایتالیایی یکی از ده‌ها کارشناس مستقل سازمان ملل متحد است که ماموریت گزارش‌دهی و مشورت درباره برخی بحران‌های خاص را دارد، اما گزارش‌ها و نظرات او الزاما دیدگاه سازمان ملل نیست.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا