آخرین اخباراسلایدشوجهانخبر های مهمسیاست

اعلامیه مشترک امریکا-روسیه:

احیای دوباره «امارت اسلامی» برای جهان پذیرفتنی نیست

واشنگتن و مسکو در مورد توافقنامه صلح دوحه میان امریکا و طالبان، اعلامیه مشترک ۱۲ ماده‌ای صادر کرده و تاکید نموده‌اند که «امارت اسلامی» برای جامعه جهانی پذیرفتنی نیست.

واشنگتن و مسکو در مورد توافقنامه صلح دوحه میان امریکا و طالبان، اعلامیه مشترک ۱۲ ماده‌ای صادر کرده و تاکید نموده‌اند که «امارت اسلامی» برای جامعه جهانی پذیرفتنی نیست.
به گزارش خبرگزاری دید، روز گذشته(جمعه۱۶ حوت) ایالات متحده امریکا و فدراتیف روسیه با نشر اعلامیه‌ای مشترک تاکید نموده‌اند که بازساخت امارت اسلامی از سوی جامعه جهانی پذیرفتنی نیست.
براساس این اعلامیه که از سوی وزارت خارجه امریکا منتشر شد، نماینده‌گان امریکا و روسیه تأکید کرده‌اند که نظام «امارت اسلامی» طالبان از سوی جامعه جهانی و سازمان ملل متحد به رسمیت شناخته نمی‌شود و جامعه بین‌المللی بازساخت «امارت اسلامی» را نیز نمی‌پذیرد و آن را مورد حمایت قرار نمی‌دهد.
در این اعلامیه، روسیه و امریکا امضای موافقت‌نامه‌ صلح در دوحه میان واشنگتن و طالبان را یک اقدام مهم برای پایان دادن به جنگ و گشودن درهای مذاکرات بین‌الافغانی عنوان کرده و از آن استقبال کرده‌‎اند.
در اعلامیه همچنان تعهد شده است که با همه‌ افغان‌ها از جمله دولت جمهوری اسلامی افغانستان، رهبران سیاسی، جامعه مدنی و طالبان، برای رسیدن به یک توافقنامه صلح جامع و پایدار که به پایان جنگ کمک کند و ثبات و امنیت جهانی را برگرداند، همکاری خواهد شد.
دو طرف صلح جامع و پایدار را نتیجه یک توافق سیاسی حاصل از مذاکره فراگیر بین‌الافغانی توصیف کرده‌اند.
امریکا و روسیه از تعهد طالبان برای پیوستن به یک پروسه سیاسی و نقش احتمالی آن‌ها در یک «دولت جدید اسلامی» پس از پایان جنگ افغانستان که در مذاکرات بین‌الافغانی تعیین خواهد شد، استقبال کرده‌اند.
در این اعلامیه، مسکو و واشنگتن از طالبان و سایر گروه‌های تندرو در افغانستان خواسته‌اند تا اقدامات مشخصی را برای اطمینان از استفاده نشدن از قلمرو افغانستان توسط القاعده، داعش یا سایر گروه‌های «تروریستی» بین‌المللی برای تهدید یا حمله به کشورهای دیگر انجام دهند.
همچنان از همه افغان‌ها در اعلامیه مشترک امریکا و روسیه خواسته شده است که بلافاصله بحث و گفت‌وگو راجع به موضوعات مربوط به نگرانی متقابل، مانند آزادی زندانیان و آتش‌بس را آغاز کنند.
دو طرف روی کاهش خشونت و لزوم برقراری آتش‌بس دایمی در افغانستان تأکید کرده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا