آخرین اخبارافغانستانسیاست

افغانستان؛ همزمان با خروج نیروهای خارجی، ملل متحد برای آوارگان بیشتر آماده می‌شود

همزمان با خروج نیروهای خارجی از کشور، کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان می‌گوید شمار آوارگان غیرنظامی احتمالاً پس از خروج نیروهای ناتو افزایش می‌یابد و این سازمان برای چنین سناریویی آماده می‌شود.


به نقل از یورونیوز، فیلیپو گراندی سرپرست کمیساریای عالی سازمان ملل متحد به حمله مرگبار هفته گذشته به یک سازمان بین‌المللی ماین‌روبی در شمال افغانستان اشاره کرد که منجر به کشته شدن ۱۰ نفر شد.
وی افزود: «این نشانگر غم‌انگیز خشونتی است که شاید بار دیگر در حال بروز در افغانستان باشد و با خروج نیروهای بین‌المللی احتمالا بدتر هم خواهد شد».
با شروع خروج نیروهای خارجی و کند شدن تلاش‌ها برای ایجاد صلح بین دولت افغانستان و نیروهای طالبان، خشونت در حال افزایش است.
آقای گراندی بدون ارائه جزییاتی از برنامه‌های سازمان ملل به رویترز گفته: «بنابراین ما در حال برنامه‌ریزی اقتضایی در داخل کشور برای آوارگی بیشتر و در کشورهای همسایه در صورت عبور مردم از مرزها هستیم».
طبق گزارش‌های کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، در حال حاضر حدود ۲.۵ میلیون پناهنده افغانستان در سراسر جهان ثبت شده‌اند و ۴.۵ میلیون نفر نیز در داخل کشور آواره شده‌اند.
ایالات متحده امریکا پس از ۲۰ سال اقدام به خروج ۲۵۰۰ سرباز باقیمانده خود در افغانستان کرده و قصد دارد تا ۱۱ سپتمبر به ‌طور کامل از این کشور خارج شود. حدود ۷ هزار نیروی غیرامریکایی نیز از کشورهای عضو ناتو به همراه استرالیا، نیوزیلند و گرجستان قصد دارند تا ۱۱ سپتمبر افغانستان را ترک کنند.
گراندی تاکید دارد که برای گفت‌وگوهای صلح بین دولت افغانستان و طالبان نیاز به پشتیبانی بین‌المللی بیشتری است.
وی افزود: «این یک اقدام سیاسی است که باید جایگزین درگیری‌ها شود اما خطر [آوارگی بیشتر] وجود دارد و ما باید آماده شویم».
نیروهای مجاهدین افغانستان با حمایت ایالات متحده امریکا در اواخر سال ۲۰۰۱ به دلیل امتناع طالبان از تحویل اسامه بن لادن، رهبر القاعده به امریکا پس از حملات ۱۱ سپتمبر حکومت طالبان را سرنگون کردند.
طبق اعلام سازمان ملل متحد، ۱۸.۴ میلیون نفر در افغانستان که تقریباً نیمی از جمعیت این کشور می‌شود به کمک‌های بشردوستانه احتیاج دارند.
این نگرانی‌ها در حالی مطرح می‌شود که روز گذشته سران ناتو از ادامه پشتیبانی مالی از کابل پس از پایان ماموریت نظامی این سازمان در افغانستان خبر دادند.
این همکاری‌ها شامل حمایت مالی از نیروهای افغان، آموزش برون مرزی برای نیروهای افغان، حضور پایدار غیرنظامی و حفظ زیربناهای مهم عنوان شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا