آخرین اخبارجهان

امضای حکم ایجاد منطقه بازرگانی آزاد بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا از سوی پوتین

ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه توافقنامه تشکیل منطقه آزاد بازرگانی میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا را امضا کرد.


ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه توافقنامه تشکیل منطقه آزاد بازرگانی میان ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا را امضا کرد.
به نقل از تاس، رییس جمهور روسیه روز چهارشنبه قانون توافق موقت را در زمینه تشکیل منطقه آزاد تجاری بین ایران و اتحادیه اقتصادی اوراسیا (شامل اکثر کشورهای شمال اوراسیا در شرق اروپا) امضا کرد.
قانونی که در وبگاه رسمی اخبار حقوقی روسیه منتشر شده، پیشتر و در روزهای ۱۵ و ۲۳ نومبر ( ۲۴ عقرب و ۲ قوس) به تصویب دوما و شورای فدرال روسیه رسیده بود.
برای تصویب توافق موقت تشکیل منطقه آزاد تجاری بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و کشورهای عضو از یک سو و جمهوری اسلامی ایران از سوی دیگر در تاریخ ۱۷ می ۲۰۱۸ (۲۷ ثور) سندی در شهر آستانه واقع در قزاقستان امضا شد.
توافقنامه امضا شده در آستانه قوانین اساسی تجارت بین اتحادیه اقتصادی اوراسیا و ایران را شامل می‌شود و تا حد امکان به قوانین سازمان تجارت جهانی (WTO) نزدیک است.
ایران عضو سازمان تجارت جهانی نیست.
این توافقنامه شرایطی را برای توسعه تجارت و همکاری‌های اقتصادی بین کشورها از طریق آزادسازی قوانین تجارت متقابل ایجاد می‌کند. در این توافق، کاهش یا لغو حقوق گمرکی و موانع غیرگمرکی برای برخی کالاها تعریف می‌شود.
این توافقنامه ۶۰ روز پس از تاریخ دریافت آخرین یادداشت کتبی توسط کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا و ایران جهت مهیا کردن فرایند داخلی مورد نیاز اجرایی می‌شود.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا