آخرین اخبارجهانسیاست

ایران به برجام پابند باشد، تحریم‌ها را بر نمی‌گردانیم

یک روز پس از خروج امریکا از توافق هسته‌ای ایران، اتحادیه اروپا به ایران اطمینان داده است که اگر به برجام پابند باشد، این اتحادیه تحریم‌های هسته‌ای خود را علیه تهران برنمی‌گرداند.
به نقل از رویترز، در این بیانیه آمده است:« تا زمانی که ایران به اجرای تعهدات هسته‌ای خود ادامه دهد… اتحادیه اروپا به تعهداتش برای اجرای کامل و موثر توافق هسته‌ای پابند خواهد بود.»
۲۸ عضو اتحادیه اروپا در این بیانیه مشترک اعلام کردند:« رفع تحریم‌های هسته‌ای بخشی اساسی از توافق است… اتحادیه اروپا بر پابندی خود برای تضمین ادامه این روند تاکید می‌کند.»
هم‌زمان رهبر ایران با انتقاد شدید از سخنان دونالد ترامپ رییس جمهور امریکا، گفته است که بدون گرفتن « تضمین‌های کافی» از سه کشور اروپایی، تداوم برجام منطقی نیست.
اتحادیه اروپا با ابراز «تاسف عمیق» از تصمیم آقای ترامپ برای خروج از برجام، این توافق را حاصل ۱۲ سال دیپلماسی خوانده و گفته که کار خود را تا الان انجام داده است.
این اتحادیه از عزم خود برای حفظ این توافق با همکاری جامعه جهانی خبر داده است.
در هفته‌های اخیر، سه کشور بریتانیا، فرانسه و آلمان که جزو امضاکنندگان برجام بودند، تلاش کردند که رییس جمهور امریکا را از خروج از برجام منصرف کنند.
صدر اعظم آلمان، رییس جمهور فرانسه و وزیر خارجه بریتانیا به همین منظور به امریکا سفر کردند و با مقام‌های این کشور دیدار کردند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا