آخرین اخبارتحلیلجهانسیاست

بازگشت به ویانا برای از سرگیری مذاکرات؛ چانه‌زنی «هسته‌ای» چه نتیجه می‌دهد؟

مذاکره‌کنندگان برای احیای توافق هسته‌ای ایران روز پنجشنبه ۹ دسمبر (۱۸ قوس) در ویانا دیدار کردند تا دور جدیدی از از گفت‌وگوها در این هفته آغاز شود.
دیپلمات‌ها جمعه هفته گذشته به دلیل برخی اختلاف‌ نظرها مذاکرات را به‌طور موقت ترک کرده بودند تا با پایتخت‌های خود مشورت کنند.
انریکه مورا نماینده اتحادیه اروپا در این مذاکرات به خبرنگاران گفت که پس از «مشاوره‌های مفید در پایتخت‌ها» مذاکره‌کنندگان با عزم جدیدی برای کار سخت بازگشتند.

وی افزود که در روزهای آینده مشخص خواهد شد که چه اتفاقی رخ می‌دهد. وی این مذاکرات را دشوار توصیف کرد و گفت: «ما باید برای اختلاف‌ها بین مواضع پل بزنیم».
آقای مورا تاکید کرد که احساس فوریت، حتی حادتر از حد معمول است.
نشست مسئولان هیئت‌های مختلف از روسیه، چین، فرانسه، آلمان و بریتانیا که حوالی ظهر در هوتل کوبورگ در پایتخت اتریش آغاز شد، کمی بیشتر از یک ساعت به طول انجامید.
میخائیل اولیانوف نماینده روسیه در این مذاکرات فضای جلسه را «سازنده» توصیف کرد.
این شروع مجدد هفتمین دور مذاکرات پس از بهار گذشته بود. مذاکرات در اپریل آغاز شد و در جون گذشته به دلیل انتخاب رییس جمهور جدید ایران به حالت تعلیق درآمده بود تا اینکه بار دیگر از تاریخ ۲۹ نوامبر از سر گرفته شد.
ند پرایس سخنگوی وزارت خارجه ایالات متحده امریکا روز چهارشنبه گفت که رابرت مالی، فرستاده ایالات متحده که به‌طور غیرمستقیم از طریق اروپایی‌ها در مذاکرات شرکت می‌کند «آخر هفته» به گفت‌وگوها خواهد پیوست.
وی همچنین گفت: «به‌زودی خواهیم فهمید که آیا ایرانی‌ها برای مذاکره با حسن نیت برگشته‌اند یا خیر».
لغو تحریم‌ها گشایش جدی برای پیشبرد گفت‌وگوها به ویژه در رابطه با اقدامات هسته‌ای ایجاد می‌کند.
تهران به نوبه خود بر تمایلش برای «مذاکرات جدی» تاکید کرد. علی باقری مذاکره‌کننده ارشد ایران گفت: «اصرار دو طرف بر ادامه مذاکرات نشان می‌دهد که آن‌ها به‌دنبال آشتی دادن مواضع هستند».
وی اضافه کرد: «اختلافات درباره تحریم‌ها به اراده جدی و آمادگی عملی آنها بستگی دارد و هر وقت این اراده جدی احراز شود ما می‌توانیم به سمت لغو تحریم‌ها گام برداریم. لغو تحریم‌ها گشایش جدی برای پیشبرد گفت‌وگوها به ویژه در رابطه با اقدامات هسته‌ای ایجاد می‌کند».
جوزپ بورل مسئول سیاست خارجه اتحادیه اروپا عصر چهارشنبه با حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران گفت‌وگو کرد.
طبق گزارش وبسایت وزارت خارجه ایران، بورل از تهران خواست «تا به نگرانی‌ها درباره برنامه فعلی هسته‌ای که در ماه‌های اخیر به‌طور چشمگیری سرعت گرفته است، رسیدگی کند».
نشست امروز در حالی برگزار شد که پیشنهادهای هفته گذشته ایران واکنش‌های زیادی را بین مذاکره‌کنندگان برانگیخت به ‌طوریکه فرانسه و آلمان علیه آن موضع گرفتند. فرانسه گفته است که پیشنهادهای تهران پایه معقولی برای هیچ توافقی نیست و آلمان آن‌ها را «غیرقابل قبول» توصیف کرده است.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا