آخرین اخباراسلایدشوجهانسیاست

تاکید دوباره بر حل سیاسی بحران سوریه در بیانیه پایانی نشست «آستانه»

دور یازدهم نشست‌های صلح از صبح روز چهارشنبه( ۷ قوس) در شهر آستانه، پایتخت قزاقستان آغاز شده و امروز پنجشنبه ( ۸ قوس) به پایان رسید. در این نشست بیانیه‌ای از سوی اشتراک کنندگان در نشست صادر شده و بار دیگر به تلاش برای حل حسیاسی بحران سوریه تاکید شده است.


دور یازدهم نشست‌های صلح از صبح روز چهارشنبه( ۷ قوس) در شهر آستانه، پایتخت قزاقستان آغاز شده و امروز پنجشنبه ( ۸ قوس) به پایان رسید. در این نشست بیانیه‌ای از سوی اشتراک کنندگان در نشست صادر شده و بار دیگر به تلاش برای حل حسیاسی بحران سوریه تاکید شده است.
به نقل از خبرگزاری فارس، این دور از نشست‌های صلح سوریه که امروز به پایان رسید و کشورهای جمهوری اسلامی ایران، روسیه و ترکیه در خصوص این نشست بیانیه ۱۵ بندی منتشر کردند که به شرح ذیل است:
جمهوری اسلامی ایران، فدراسیون روسیه و جمهوری ترکیه به عنوان ضامنین در فارمت آستانه:
۱- تعهد قوی خود را به حاکمیت، استقلال، اتحاد و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه و به اهداف و اصول منشور سازمان ملل متحد مورد تاکید مجدد قرار دادند.
۲- تاکید کردند که این اصول می‌بایست به طور جهان‌شمول مورد احترام قرار بگیرد و از انجام هرگونه اقدامی که ممکن است به نقض آن‌ها بیانجامد و دستاوردهای چارچوب آستانه را تضعیف کند، اجتناب شود.
۳- تمامی تلاش‌ها برای ایجاد واقعیت‌های جدید میدانی در سوریه به بهانه مبارزه با تروریزم را رد کرده، و عزم خود برای مقابله با دستور کارهای جدایی طلبانه با هدف تضعیف حاکمیت و تمامیت ارضی سوریه و نیز امنیت ملی کشورهای همسایه را ابراز نمودند.
۴- وضعیت میدانی کنونی در سوریه را مورد بررسی قرار دادند، تحولات اخیر متعاقب نشست در سوچی مورخ ۳۰ و ۳۱ جولای ۲۰۱۸ را ارزیابی و بر عزم خود برای تقویت هماهنگی سه جانبه در چارچوب توافقاتشان تاکید کردند.
۵- وضعیت در ناحیه کاهش تنش ادلب را به طور مفصل مورد بررسی قرار دادند و بر عزم خود برای اجرای کامل «یادداشت تفاهم برقراری ثبات وضعیت در ناحیه کاهش تنش ادلب مورخ ۱۷ سپتمبر ۲۰۱۸» تاکید کردند. در این راستا، آن‌ها نگرانی خود درباره نقض مستمر رژیم آتش‌بس را ابراز نموده و اعلام کردند که به عنوان ضامنین رژیم آتش‌بس، تلاش‌های خود برای اطمینان از رعایت آن را از جمله از طریق افزایش فعالیت مرکز مشترک هماهنگی ایران-روسیه-ترکیه تقویت خواهند کرد. آن‌ها بر اهمیت آتش‌بس پایدار، ضمن تاکید بر ضرورت ادامه مبارزه موثر علیه تروریزم اصرار کردند. آن‌ها همچنین تاکید کردند که تحت هیچ شرایطی ایجاد ناحیه کاهش تنش فوق‌الذکر نباید حاکمیت، استقلال، اتحاد و تمامیت ارضی جمهوری عربی سوریه را تضعیف کند.
۶- بر عزم خود مبنی بر ادامه همکاری به منظور نابودیِ نهاییِ داعش، جبهة النصره و دیگر افراد، گروه‌ها، تشکل‌ها و موجودیت‌‌های وابسته به القاعده یا داعش که از سوی شورای امنیت سازمان ملل شناسایی‌ شده‌اند، تأکید مجدد کردند. آن‌ها از تمامی گروه‌های مخالفین مسلح در سوریه درخواست نمودند تا خود را به طور کامل و فوری از گروه‌های تروریستی فوق‌الذکر جدا کنند.
۷- قویاً هرگونه استفاده از سلاح‌های شیمیایی در سوریه را محکوم نموده و تقاضا کردند هرگونه گزارش در این خصوص می‌بایست فوراً و به صورت حرفه‌ای در انطباق کامل با «کنوانسیون منع توسعه، تولید، انباشت و بکارگیری سلاح‌های شیمیایی و انهدام آن‌ها» و توسط سازمان منع سلاح‌های شیمیایی (OPCW) به عنوان سازمان اصلی صلاحیت دار بین‌المللی برای اثبات بکارگیری سلاح‌های شیمیایی مورد تحقیق قرار بگیرد.
۸- بر اعتقاد راسخ خود مبنی بر اینکه هیچ راه حل نظامی برای منازعه سوریه وجود ندارد و نیز این که این منازعه می‌بایست تنها از طریق فرآیند سیاسی سوری-سوری با تسهیل سازمان ملل در راستای قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل حل شود، تاکید کردند.
۹- بر عزم خود برای تقویت تلاش‌های مشترک به منظور آغاز هرچه سریعتر کمیته قانون اساسی در ژنو که از حمایت طرفین سوری در انطباق با تصمیمات کنگره گفت‌وگوی ملی سوری در سوچی برخوردار باشد، تاکید کردند و تصمیم گرفتند رایزنی‌های خود در تمام سطوح را به منظور نهایی نمودن ایجاد آن در سریع ترین زمان ممکن تقویت نمایند.
۱۰- از اجرای موفقیت آمیز «پروژه آزمایشی» در چارچوب گروه کاری آزادی بازداشت شدگان/ربوده شدگان و تحویل اجساد و نیز شناسایی مفقودان استقبال کردند. آزادی بازداشت شدگان در تاریخ ۲۴ نومبر ۲۰۱۸ گامی به جلو در اجرای اقدامات اعتمادساز بین طرفین سوری به منظور کمک به پایداری فرآیند سیاسی و عادی‌سازی وضعیت میدانی است. در این راستا، آن‌ها تعهد خود به افزایش تلاش‌های گروه کاری را مورد تاکید مجدد قرار دادند.

۱۱- بر نیاز به ادامه تمام تلاش‌ها برای کمک به تمام سوری‌ها به منظور اعاده زندگی عادی و آرام و کاهش رنج آن‌ها تاکید کردند. در این رابطه، آن‌ها از جامعه بین‌الملل به ویژه سازمان ملل متحد و آژانس‌های انسان‌دوستانه آن درخواست کردند کمک خود به سوریه را از طریق تامین مساعدت‌های انسان‌دوستانه بیشتر، احیای امکانات زیرساختی انسان‌دوستانه از جمله تاسیسات آب و برق، مدارس و بیمارستان‌ها افزایش دهند.
۱۲- نیاز به ایجاد شرایط برای بازگشت ایمن و داوطلبانه آوارگان و اشخاص بی‌خانمان شده داخلی به مناطق اصلی زندگی شان در سوریه را برجسته نمودند. آن‌ها همچنین بر آمادگی خود برای ادامه تعامل با تمامی طرفین ذیربط شامل دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل در امور پناهندگان و دیگر آژانس‌های بین‌المللی تخصصی، به ویژه در حوزه کمک به آماده سازی و برگزاری «کنفرانس بین‌المللی در مورد آوارگان و اشخاص بی‌خانمان شده داخلی سوری» تاکید کردند.
۱۳- از آقای استفان دمیستورا نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل در سوریه به خاطر تلاش‌هایش جهت یافتن راه حل صلح آمیز برای بحران سوریه و تعامل و همکاری سازنده با فارمت آستانه در طول ماموریتش تقدیر کردند.
۱۴- از رییس جمهور قزاقستان جناب آقای نورسلطان نظربایف و مقامات آن کشور برای میزبانی یازدهمین نشست بین‌المللی سوریه در آستانه از صمیم قلب قدردانی کردند.
۱۵- تصمیم گرفتند نشست بعدی بین‌المللی سوریه در آستانه را در اوایل فوریه ۲۰۱۹ برگزار کنند.
پایتخت قزاقستان از ژانویه ۲۰۱۷ تاکنون ۹ بار میزبان نشست‌های پیرامون بحران سوریه بوده و دهمین دور این نشست‌ها اواخر جولای گذشته در شهر «سوچی» روسیه برگزار شد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا