آخرین اخبارجهانسیاست

تجارت با خون مردم؛ بنیانگذار «بلک واتر» تکت‌های خروج از افغانستان را ۶۵۰۰ دالر فروخت

پس از تصرف کابل به دست طالبان و در بحبوحه تلاش گسترده مردم افغانستان و اتباع دیگر کشورها برای خروج، اریک پرینس میلیاردر امریکایی که تحت عنوان پیمانکار نظامی فعالیت می‌کرد، هر تکت خروج از افغانستان را به قیمتی باورنکردنی فروخت.


بنا بر گزارش وال استریت ژورنال، اریک پرینس ۵۲ ساله هر تکت یک هواپیمای اجاره‌ای برای خروج از افغانستان را با قیمت پایه ۶۵۰۰ دالر فروخته است. بهای این تکت‌ها چنانچه مسافران در خانه‌های خود بودند و برای رسیدن به فرودگاه کابل به کمک نیاز داشتند، گرانتر هم می‌شده است.
این اقدام او از سوی کاخ سفید تقبیح شده و خود پرینس نیز به تماس‌های خبرنگاران برای توضیح این کارش پاسخی نداده است.
اریک پرینس، تاجر و بنیانگذار شرکت امنیتی‌-نظامی «بلک واتر» است و خواهرش نیز در دوران ریاست جمهوری دونالد ترامپ وزیر آموزش ایالات متحده بوده است.
اریک پرینس به دونالد ترامپ نزدیک است و رییس جمهوری پیشین امریکا در یکی از آخرین اقدامات خود قبل از ترک کاخ سفید، چهار تن از ماموران «بلک واتر» را که در جریان حمله‌ای در سال ۲۰۰۷ میلادی ۱۷ شهروند عراقی را کشته بودند، عفو کرد.
پرینس در سال ۲۰۱۸ میلادی طرحی ۵ میلیارد دالری پیشنهاد داد تا بر اساس آن نیروهای خصوصی جایگزین بخش عمده نیروهای امریکایی حاضر در افغانستان شوند. بر اساس گزارش ها، مشاوران ترامپ او را متقاعد کرده بودند که طرح پرنس را رد کند.
جین ساکی سخنگوی کاخ سفید هفته گذشته در پاسخ به سوالی درباره این اقدام اریک پرینس گفته بود: «من فکر نمی‌کنم هیچ انسانی که قلب و روح داشته باشد، از چنین کاری که سود بردن از رنج مردمی است که از ترس جان خود برای ترک کشور تلاش می‌کنند، حمایت کند».
ده‌ها گروه امدادی و سازمان خصوصی به دولت ایالات متحده برای انجام عملیات بزرگ تخلیه از کابل کمک کردند.
این عملیات دوشنبه شب به پایان رسید و پنتاگون اعلام کرد که بیش از ۱۲۰ هزار نفر از کشور خارج شده‌اند و کمتر از ۲۰۰ امریکایی که اکثر آنها دو تابعیتی هستند، همچنان در افغانستان باقی مانده‌اند.
جو بایدن، رییس جمهوری امریکا که در مورد نحوه عقب نشینی از افغانستان با انتقادات زیادی مواجه است، اعلام کرده که خود را «متعهد» می‌داند به هر کسی که مایل به ترک این کشور است کمک کند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا