آخرین اخبارتحلیلجهانسیاست

تهاجم به اوکراین؛ پوتین و دو انتخابِ سرنوشت‌ساز

این جنگ برای روسیه دشوار تمام خواهد شد. در برابر تحریم‌های گسترده قرار خواهد گرفت و وضعیت اقتصادی و اجتماعی روسیه آسیب خواهد دید. اما روسیه را از محاصره‌ ناتو نجات خواهد داد

پوتین

پس از جنگ سرد، امریکایی‌ها با طرح استراتژی چهار مرحله‌ای از سه طرف روسیه را در محاصره‌ فرسایشی قرار دادند.
نخست رومانیا و پولند را به‌ ناتو کشاندند و در این کشور ها سیستم نظارتی فضایی بر روسیه را بنا کردند. این‌کار روسیه را به شدت در محدودیت فضایی که در زمان شوروی حرف نهایی را در جهان می‌زد قرار داد.
دوم، دولت‌های بالتیک لیوانیا، استونیا و لیتویا را به ناتو کشانیدند و سیستم های نظارتی بر مرز های غربی روسیه بنا کردند. روس‌ها از شهر سنت پترزبورگ به ساختمان سیستم های نظارتی ناتو با خشم می‌نگریست. در سال ۲۰۰۳ به ویلنوس سفر کرد و در زیر زنخ روسیه چنین گفت: «خطر به جمهوریت‌های بالتیک، خطر به واشنگتن است.» این پیام مغز استخوان پوتین را به درد آورد.
سوم به قفقاز رفتند و گرجستان را در حیطه‌ نظام استراتژیک خود قرار دادند. در سرزمینی‌که استالین رهبر قدرتمند اتحاد شوروی جهان را بر کف نظارتی خود علیه غرب رهبری می‌کرد، جورج بوش آمد و شراب گرجی نوشید و رقص پیروزی برپا کرد.
چهار، حالا نوبت اوکراین رسید. اوکراین در تاریخ، فرهنگ و هویت روس‌ها معنای سرنوشت‌سازی دارد. روسیه و اکراین آن‌قدر با هم‌دیگر نزدیک بوده و از هم‌دیگر آموخته‌اند که کم‌ترین مناسبات در جهان شاهد آن بوده است. در دوران اتحاد شوروی اوکراین پس از روسیه با اهمیت‌ترین جمهوریت و کی‌یف پس ازمسکو سیاسی‌ترین شهر این امپراتوری پهناور بود. حالا ناتو برخاسته تا آن‌را نیز از روسیه جدا سازد.
پوتین دو راه دارد:
نخست با پیوستن اوکراین به ناتو تن در دهد. در این صورت روسیه کاملاً در تسخیر ناتو در می‌آید. روسیه از مانور های نظامی عقب می‌ماند و امنیت ملی آن هرآن در خطر می‌افتد. سایر جمهوریت های شوروی قبلی به مانند روسیه‌ سفید، جمهوریت‌های قفقاز، آسیای میانه و مولداویا از اوکراین نقشه‌برداری کرده و در حمایت ناتو به این پیمان می‌پیوندند. روسیه از دید سیاسی نیز به انزوا خواهد رفت چون پشتوانه نظامی را از دست خواهد داد.
دوم این‌که به مقابله علیه پیش‌روی ناتو برود. چنین هم شد. حمله در برابر اوکراین جنگ نه بل‌که یک هجوم تمام عیار است. زمانی این هجوم به جنگ تمام عیار تبدیل می‌شود که ناتو شامل آن شود. چیزی‌که بعید به نظر می‌رسد. این جنگ برای روسیه دشوار تمام خواهد شد. در برابر تحریم‌های گسترده قرار خواهد گرفت و وضعیت اقتصادی و اجتماعی روسیه آسیب خواهد دید. اما روسیه را از محاصره‌ ناتو نجات خواهد داد.

 

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا