آخرین اخبارجهانسیاست

جدال لفظی نمایندگان انگلیس، امریکا و روسیه در نشست شورای امنیت


در نشست شورای امنیت برای بررسی حادثه مسمومیت یک جاسوس دوجانبه روس‌تبار، نمایندگان انگلیس، امریکا و روسیه به جدال لفظی با یکدیگر پرداختند.
به نقل از فارس، «سرگئی اسکریپال» پیشتر دگروال سرویس اطلاعاتی ارتش روسیه بود و در سال ۲۰۱۰ با جاسوس‌های روس که در غرب گرفتار شده‌ بودند مبادله شد و از انگلیس پناهندگی گرفت.
در سال ۲۰۰۶ یک دادگاه روسیه «اسکریپال» را به‌دلیل همکاری با سرویس MI6 در دوران خدمتش در ارتش روسیه به خیانت متهم کرد.
هفته گذشته این جاسوس دوجانبه به همراه دختر ۳۳ ساله‌‌اش در یک مرکز خرید در شهر «سالزبری» انگلیس بی‌هوش پیدا شدند. به دنبال این حادثه پولیس محلی اعلام کرده بود که این دو در معرض یک ماده ناشناس قرار گرفته‌اند.
اسکریپال و دخترش در حال حاضر در بیمارستان بستری هستند و حال‌شان وخیم اعلام شده است.
نخست‌وزیر انگلیس روز دوشنبه مدعی شد اسکریپال و دخترش توسط یک عامل اعصاب، از نوعی که در روسیه تولید می‌شود مسموم شده است. او ادعا کرد که به احتمال زیاد روسیه عامل این حادثه بوده است.
در جلسه روز چهارشنبه شورای امنیت «واسیلی نبنزیا»، نماینده روسیه در سازمان ملل گفت: «فدراسیون روسیه معتقد است اتهامات بی‌اساس، نظیر اتهامات مطرح شده در نامه ترزا می به دبیر کل سازمان ملل، کاملاً غیرقابل قبول است.»
این دیپلمات روسیه با بیان این که «ما خواستار آن هستیم که ادله عینی مربوط به نقش روسیه در این حادثه ارایه شود» گفت منشأ عامل اعصاب مورد استفاده برای حمله به اسکریپال ممکن است انگلیس بوده باشد.
وی تاکید کرد: «ما چیزی برای پنهان‌کردن و دلیلی برای ترسیدن نداریم.»
نیکی هیلی، نماینده امریکا در سازمان ملل در طرفداری از انگلیس صحبت کرد و گفت: «ایالات متحده معقتد است روسیه مسئول حمله به این دو نفر در خاک انگلیس با استفاده از گاز جنگی عامل اعصاب است.»
او گفت: «اگر نتوانیم روسیه را پاسخگو کنیم، اعتبار شورای امنیت زیر سوال می‌رود.»
معاون نماینده انگلیس در سازمان ملل هم بار دیگر مدعی شد که روسیه مسئول حمله به اسکریپال و دخترش است. او همچنین این اقدام ادعایی روسیه را «توسل غیرقانونی به زور» توصیف کرد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا