آخرین اخبارجهانسیاست

«جهان عرب بیش از هر چیز به آزادی بیان نیاز دارد»

روزنامه واشنگتن‌پُست آخرین مقاله جمال خاشقجی روزنامه‌نگار ناپدید شده اهل عربستان سعودی را که اکنون اطلاعی از سرنوشت او در دست نیست، منتشر کرد.


روزنامه واشنگتن‌پُست آخرین مقاله جمال خاشقجی روزنامه‌نگار ناپدید شده اهل عربستان سعودی را که اکنون اطلاعی از سرنوشت او در دست نیست، منتشر کرد.
در این مقاله به مسئله آزادی بیان در جهان عرب پرداخته شده و مهمترین مسئله‌ای که به عنوان راینده عرب از دولت‌های خودکامه به آن اشاره شده، آزادی بیان است.
به نقل از یورونیوز، کارن عطیه دبیر بخش دیدگاه‌های جهانی این رسانه‌ امریکایی درباره انتشار با تاخیر آخرین مقاله آقای خاشقجی نوشت:« مترجم جمال خاشقجی این مطلب را یک روز پس از ناپدید شدن وی به ما داد. امیدوار بودیم جمال برگردد و همراه با هم این مقاله را منتشر کنیم. در حال حاضر باید بپذیرم که چنین اتفاقی نخواهد افتاد. این مطلب تعهد جمال به آزادی در جهان عرب را نشان می‌دهد؛ تعهدی که از قرار معلوم جانش را برای آن فدا کرد. این آخرین مقاله‌ از او در واشنگتن‌پُست است که من منتشر می‌کنم.»
جمال خاشقجی روز دوم اکتوبر برای گرفتن گواهی تجرد به کنسولگری سعودی در استانبول رفت، اما از این مکان دیپلماتیک خارج نشد. شماری از مقام‌های دولتی و رسانه‌های ترکیه، همچنین برخی از نشریات و سناتورهای امریکایی می‌گویند شکی نیست که آقای خاشقجی در کنسولگری به قتل رسیده است. دونالد ترامپ اما از ترکیه خواسته است تا فایل‌های شنیداری‌ ادعایی انقره را درباره این قتل به ایالات متحده بدهد.
آخرین مقاله آقای خاشقجی با عنوان «جهان عرب بیش از هر چیز به آزادی بیان نیاز دارد» با اشاره به گزارش خانه آزادی درباره آزادی بیان در جهان نتیجه گرفته است که تنها دو کشور عرب به حق آزادی بیان احترام می‌گذارند: تونس و اردن. آقای خاشقجی می‌گوید با این وضعیت «شهروندان کشورهای عرب یا به اطلاعات دسترسی ندارند، یا به اطلاعات غلط دسترسی دارند.» وی معتقد است که کشورهای عربی با وجود «بهار عربی» و شکست آن «پرده مسخره آهنینی به دور خود کشیده اند. این محدودیت نه از خارج، بلکه از طرف نیروهای داخلی تشنه قدرت بر جهان عرب تحمیل می‌شود.»
روز چهارشنبه، ابتدا روزنامه «ینی شفق» و پس از آن شماری از رسانه‌های امریکایی و اروپایی گزارش‌ تکان دهنده‌ای از نحوه شکنجه و قتل جمال خاشقجی در کنسولگری سعودی در استانبول منتشر کردند. همزمان دونالد ترامپ، رییس جمهور ایالات متحده امریکا اعلام کرد این کشور نمی‌خواهد عربستان سعودی را از دست بدهد.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا