آخرین اخباراجتماعافغانستان

حالا کودکان دارای بیماری قلبی برای درمان به چین فرستاده می‌شود

سازمان صلیب سرخ چین و جمعیت هلال احمر کشور تفاهم نامه‌ای را امضا کرده‌اند که بر اساس آن قرار است در دو سال آینده چهارصد کودک مبتلا به بیماری سوراخ قلب مادرزادی، به چین برای درمان برده شوند.

سازمان صلیب سرخ چین و جمعیت هلال احمر کشور تفاهم نامه‌ای را امضا کرده‌اند که بر اساس آن قرار است در دو سال آینده چهارصد کودک مبتلا به بیماری سوراخ قلب مادرزادی، به چین برای درمان برده شوند.
به گزارش خبرگزاری دید، هلال احمر در افغانستان در ده سال گذشته بیش از ۱۶هزار کودک دچار این بیماری را ثبت نام کرده که از این میان بیش از ۹۳۰۰ کودک عمدتاً در آلمان، هند، پاکستان و عده‌ای هم در داخل کشور درمان شده‌اند. صد کودک مصاب به سوراخ قلب سال گذشته نیز در چین درمان شدند.
کودکانی که قرار است برای درمان به چین فرستاده شوند از میان صدها کودک بیمار توسط پزشکان چینی انتخاب شدند. جریان معاینه وتشخیص این کودکان دو روز طول کشیده است.
چن ژوا رییس صلیب سرخ چین که با هیئتی به کابل آمده، در یک نشست خبری مشترک با همتای داخلی‌اش گفت:« وقتی به چشم کودکان نگاه کردم، عمیقاً متاثر شدم و تکان خوردم، این به نحوی ابراز امیدواری بود برای زنده ماندن شان . به این ترتیب باید بگویم که اگر کاری برای کودکان، آینده کشورهای مان و انسانیت انجام بدهیم، عالی خواهد بود.»
صلیب سرخ چین در نظر دارد با تجهیز برخی از شفاخانه‌ها به ویژه شفاخانه جمعیت هلال احمر افغانستان زمینه درمان رایگان این بیماران را در داخل این کشور فراهم کند. این بیماری به گفته مقام‌ها در میان کودکان در افغانستان در حال افزایش است.
در همین حال، حسن بانو غضنفر سرپرست جمعیت هلال احمر کشور گفته سعی می‌کنند زمینه درمان کودکان بیمار را در داخل و خارج فراهم کنند.
او گفت:«کودکان مصاب به سوراخ قلب نمی‌توانند که خیلی منتظر بماند، به این خاطر ما تمام کوشش خود را می‌کنیم، از همه کشورها کمک می‌گیریم و به شفاخانه‌هایی که در کابل می‌توانند این بیماران را تداوی کنند با آن‌ها هم همکاری داریم که اگر بتواند بدون تلفات یا با تلفات کمتر این شش هزار کودک منتظر هم تداوی شوند.»
آمار مشخصی از مرگ و میر ناشی از این بیماری در افغانستان در درست نیست، اما مسئولان می‌گویند سالانه حدود بیست درصد از مبتلایان به این بیماری در کشور جان می‌دهند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا