آخرین اخباراسلایدشوجنگجهانخبر های مهم

حمله به کروکوس، رمزگشایی شد

خبرگزاری دید: مقامات روسیه در نشستی از طریق ویدیوکنفرانس با ولادیمیر پوتین به بیان آخرین نتایج بررسی‌ها و اقدامات در ارتباط با حمله تروریستی به تالار شهر کروکوس پرداختند. ریانووستی گزارش داد، رئیس کمیته تحقیقات روسیه شامگاه دوشنبه(۶ حمل) در این نشست گفت: تروریست‌ها ساعت ۱۹.۵۸ جمعه (به وقت مسکو) به تالار شهر کروکوس رسیدند و ساعت ۲۰.۱۱ ساختمان را ترک کردند.

 

الکساندر باستریکین با بیان اینکه این حمله تروریستی با دقت طراحی و تدارک دیده شده بود، گفت: همه متهمان در بازجویی و در دادگاه به جرم خود در انجام این حمله اعتراف کردند.
به نقل از ایرنا؛ وی اظهار داشت:‌ سه نفر از همدستان عوامل تروریستی که آپارتمان و خودرو و پول در اختیار تروریست‌ها قرار دادند نیز دستگیر شدند.
رئیس کمیته تحقیقات روسیه گفت: متهمان این پرونده، شهادت مفصلی در مورد سفارش‌دهندگان این اقدام تروریستی و افرادی که به آنها در انجام این عملیات کمک کردند،‌داده‌اند.
باستریکین افزود: دو قبضه اسلحه کلاشنیکف، بیش از ۵۰۰ گلوله و ۲۸ خشاب و بطری‌های حاوی بنزین در محل حمله تروریستی کشف شد.

آخرین آمار جانباختگان
رئیس کمیته تحقیقات روسیه گفت: با احتساب مجروحان فوت شده در بیمارستان تاکنون در مجموع ۱۳۹ نفر در این حادثه جان باختند.
به گفته وی، در این حادثه تروریستی، ۴۰ نفر بر اثر شلیک گلوله جان خود را از دست دادند، ۴۵ نفر نیز بر اثر آتش سوزی جان باختند.
باستریکین در ادامه از تحقیقات درباره رعایت الزامات امنیتی و ایمنی سیستم‌های حفاظت در برابر آتش در تالار شهر کروکوس سخن گفت.

آخرین آمار و وضعیت مجروحان
معاون نخست وزیر روسیه نیز در سخنانی در گزارشی به رئیس‌جمهوری این کشور گفت: ۵۲ مجروح حمله تروریستی در تالار شهر کروکوس از بیمارستان ترخیص شده اند و ۹۳ نفر از جمله پنج کودک همچنان در بیمارستان بستری هستند.
تاتیانا گولیکووا افزود: وضعیت ۹ مجروح حمله تروریستی در کروکوس از جمله یک کودک وخیم است.
وی با اشاره به فراخوان اهدای خون برای کمک به درمان مجروحان حادثه گفت: ۱۱ هزار و ۸۲۲ نفر در سراسر روسیه در مراکز تعیین شده، چهار هزار و ۶۴۲ لیتر خون کامل و یک هزار و ۱۳۰ لیتر پلاسما در روزهای شنبه و یکشنبه اهدا کردند.
معاون نخست وزیر روسیه گفت:‌ تقریبا یک میلیارد روبل برای کمک های هدفمند به مجروحان، خانواده های آنها و خانواده های جانباختگان این حادثه تروریستی جمع آوری شد.
گولیکووا اظهار داشت: ۲۲ مستمری نیز برای خانواده‌هایی که سرپرست خود را از دست دادند، بدون اعلام آنها برقرار شد.
وی با اشاره به برپایی خودجوش یادمان قربانیان این حادثه تروریستی در مقابل تالار کروکوس گفت: افزون بر یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر در مراسم بزرگداشت جانباختگان در روزهای چهارم و پنجم فروردین شرکت کردند.

پایان عملیات جستجو در روز ۷ حمل

فرماندار منطقه مسکو نیز در سخنانی در این جلسه گفت: عملیات جستجو در کروکوس روز سه شنبه هفتم حمل۱۴۰۳ به طور کامل تکمیل خواهد شد.
وروبیوف افزود: همه سالن کنسرت از آوار پاکسازی می شود.

تیراندازی تروریست‌ها و اقدام آنها به آتش‌سوزی محل قبل از اجرای کنسرت در تالار شهر کروکوس در کراسنوگورسک در منطقه مسکو شامگاه جمعه سوم حمل سال روان به جان باختن ۱۳۹ نفر (بنا بر آمار کمیته تحقیقات روسیه) و مجروح شدن ۱۸۰ نفر (بنا بر آمار وزارت بهداشت منطقه مسکو) منجر شد. شاهدان عینی از حضور چهار تروریست سخن گفتند که بعدا گفته شد آنها مواد قابل اشتعال برای آتش زدن سالن نیز همراه داشتند. این آتش‌سوزی منجر به فروریختن بخش‌هایی از این تالار شد.
عملیات آواربرداری و جستجوی قربانیان این حادثه از زیر آوار همچنان ادامه دارد.
وزارت کشور روسیه اعلام کرد: پس از دریافت اطلاعات مربوط به تیراندازی به کروکوس، نیروهای امنیتی ظرف مدت پنج دقیقه در محل حادثه حضور پیدا کردند.
بنا بر اعلام سرویس امنیت فدرال روسیه، تاکنون ۱۱ نفر از جمله چهار عامل تروریستی که به این تالار حمله کردند، بازداشت شده‌اند. در این میان، خودروی حامل تروریست‌ها در حالی که در حال فرار به سمت مرز اوکراین بود، در بریانسک متوقف و چهار تروریست بازداشت شدند. نخستین جلسه دادگاه متهمان این عملیات تروریستی شامگاه یکشنبه به دلایل امنیتی پشت درهای بسته در مسکو برگزار شد.

با وجود آنکه رسانه‌ها و مقامات غربی، از گروه تروریستی داعش به عنوان عامل این حمله تروریستی یاد کرده و اوکراین را از دخالت در این عملیات تبرئه کرده‌اند، برخی مقام‌های مسکو ضمن تعجب از سرعت عمل غرب در شناسایی عوامل تروریستی بر تکمیل تحقیقات خود در این زمینه تأکید کرده‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا