آخرین اخباراسلایدشوافغانستانخبر های مهمسیاست

ملا حسن آخوند:

خواستار روابط خوب با جهان هستیم/ حکومت ما همه شمول است

خبرگزاری دید: ملا محمد حسن آخوند نخست‌وزیر طا-لبان با بیان اینکه طا-لبان خواستار ارتباط خوب با کشورهای جهان است، تاکید کرد که دیگر دوران اشغال در افغانستان پایان یافته است.
ملا محمد حسن آخوند نخست‌وزیر دولت موقت طا-لبان شنبه شب (۶ قوس) در نخستین بیانیه‌اش بر روابط خوب میان طا-لبان و کشورهای منطقه و جهان تأکید کرد.

نخست وزیر طا-لبان در یک پیام صوتی نیم ساعته درباره مسایل گوناگون از جمله آموزش دختران، اوضاع اقتصادی، مسدود بودن ذخایر ارزی افغانستان، مسایل امنیتی و اصلاحات سخن گفت.
وی گفت که طا-لبان می‌خواهد با همه کشورها روابط خوب سیاسی و اقتصادی داشته باشد.
ملاحسن آخوند تاکید کرد که اکنون اشغال افغانستان به‌ پایان رسیده و جنگ تمام شده است.
وی همچنین افزود که طا-لبان نمی‌‌خواهد در امور دیگران مداخله کند و از کشورها خواست که کمک‌های خود را به مردم افغانستان ادامه دهند.
نخست‌وزیر طا-لبان به تمام ادارات دولتی دستور داد که برای رسید‌گی به مشکلات مردم دروازه‌های ادارات حکومتی را باز نگه دارند و افرادی را که از نام نیروهای طا-لبان سوء استفاده می‌کنند، خلع سلاح و به پنجه قانون بسپارند.
وی همچنین افزود که برای اصلاحات ادارات دولتی کمیسیون‌های گوناگون ایجاد کرده است تا به مشکلات مردم رسیدگی صورت بگیرد.
نخست‌وزیر طا-لبان همچنین خاطرنشان کرد که تاکنون به افرادی که در حکومت پیشین کار می‌کردند، هیچگونه آسیبی نرسیده است اما اگر مشکل امنیتی ایجاد کنند با آنها برخورد صورت خواهد گرفت.
وی در این بیانیه گفت که حکومت جدید همه شمول‌تر از حکومت پیشین است.
نخست‌وزیر طا-لبان در رابطه به حقوق بشر و حقوق بانوان گفت که حقوق اصلی بانوان به آنها داده شده و در حکومت کنونی حقوق بانوان مطابق شریعت اسلامی تامین می‌شود.
به گفته وی، اگر ذخایر ارزی افغانستان آزاد شود، مشکلات اقتصادی در این کشور حل خواهد شد.
وی افزود که چالش‌های اقتصادی پیش از آمدن طا-لبان وجود داشت.
آنچه در بیانیه نخست‌وزیر طا-لبان دیده نشد، حتا یک کلمه سخن گفتن به زبان فارسی بود، در حالی که فارسی نیز زبان رسمی کشور است و اکثریت قاطع شهروندان کشور به آن تکلم می‌کنند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا