آخرین اخبارمنطقه

خودمختاری مناطق قبیله‌ای پاکستان سلب می‌شود

پاکستان با تصویب مجموعه‌ای از پبشنهادها زمینه ادغام مناطق قبیله‌ای با بقیه کشور را فراهم کرده است.
مناطق قبیله‌ای، در شمال کشور و هم‌مرز با افغانستان، دهه‌های طولانی است که به شکل خودمختار اداره می‌شوند و نظام قضایی و سیاسی خود را دارند که منطبق بر سنت‌های این منطقه است.
به نقل از بی‌بی‌سی؛ نواز شریف، نخست وزیر پاکستان، توسعه مناطق قبیله‌ای را”مسوولیت جمعی” دولت و ایالت‌های پاکستان دانسته است. رهبران مناطق قبیله‌ای از پیشنهادهای دولت استقبال کرده‌اند.
با اصلاحاتی که دولت پاکستان قصد دارد در مناطق قبیله‌ای انجام دهد مردم مناطق قبیله‌ای در انتخابات سراسری شرکت خواهند کرد و این مناطق مطابق قوانین پاکستان اداره خواهند شد.
تصور می‌شود که با این تغییرات کار دولت پاکستان در مبارزه با شبه‌نظامیان و گروه‌های قاچاق مواد مخدر تسهیل شود.
مطابق پیشنهاد دولت مناطق قبیله‌ای با ایالت خیبر پختونخواه ادغام می‌شوند.
سرتاج عزیز، مشاور نخست‌وزیر در امور خارجه، به رسانه‌ها گفته است که براساس این اصلاحات انتظار می‌رود که با ایجاد تغییراتی در قانون اساسی کشور، مردم این مناطق قبیلی و نمایندگان آنها در انتحابات مجلس ایالتی خیبرپختونخواه در سال ۲۰۱۸ شرکت کنند.
به گفته آقای عزیز مجموعه قوانین حاکم بر این منطقه موسوم به “اف سی آر” که از ابتدای قرن گذشته میلادی بر این منطقه جاری بوده است با قوانین جدید جایگزین می‌شود.
این اصلاحات ارایه شده از سوی یک کمیته شش نفره به ریاست آقای عزیز پیشنهاد شده بود.
مناطق قبیله‌ای پاکستان مناطق کوهستانی دورافتاده‌ای در شمال این کشور هستند که دهه‌ها است موقعیتی ویژه داشته و به شکلی جداگانه از نظام سیاسی و قضایی پاکستان اداره می‌شدند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا