آخرین اخبارجهانحقوق بشرخبر های مهم

روند رسیدگی به درخواست پناهندگی شهروندان افغانستان از سوی استرالیا متوقف شده است

خبرگزاری دید: استرالیا روند رسیدگی به درخواست پناهندگی شهروندان افغانستان را به صورت خاموش و بی‌سروصدا کنار گذاشته است.

یک رسانه استرالیایی در این مورد  نوشته است که این تصمیم بدین معنا است که هزاران افغانستانی که در حال حاضر به دام افتاده‌اند، اکنون با گزینه‌ باقی ماندن یا سفر خطرناک به آن‌سوی مرز مواجه هستند.

به ‌نوشته‌ رسانه اس بی اس، یک وکیل برجسته‌ مهاجرت می‌گوید که حزب کارگر با این کار «دست‌های خود را از مشکل افغانستان پاک می‌کند».

وبسایت وزارت داخله‌ استرالیا نوشته است که هیچ امکاناتی برای انجام آزمایش‌های بایومتریک که هویت و سوابق متقاضی را تأیید می‌کند یا انجام مصاحبه‌ ویزا در افغانستان وجود ندارد.

در این متن آمده است: «برای اطمینان از این‌که اسکان مجدد به موقع به کسانی که بیشتر نیاز دارند ارائه می‌شود و برای کاهش عدم اطمینان برای کسانی که منتظر نتیجه‌ درخواست خود هستند، درخواست‌هایی که در گروه برنامه‌ بشردوستانه قرار نمی‌گیرد، حتا مواردی که در افغانستان حضور دارند، رد می‌شوند».

اولویت‌های این فهرست کارمندان استرالیا، شرکای آنان، فرزندان زیر ۱۸ سال، زنان، اقلیت‌های قومی، جامعه‌ ال‌جی‌بی‌تی و سایر اقلیت‌ها هستند.

گلن کولومیتز وکیل نظامی که به تخلیه صدها متحد سابق افغانستان کمک کرده است، تأیید کرد که مقامات وزارت داخله‌ استرالیا به او اطلاع داده‌اند که درخواست‌های داخل افغانستان را بررسی نمی‌کنند.

او گفته است: «برنامه‌های شما حتا رسیدگی نمی‌شود، چون استرالیا نمی‌تواند آزمایش بایومتریک را در افغانستان انجام دهد. ما این موضوع را زیر سؤال بردیم و آنان گفتند که این سیاست همین است».

این افشاگری پس از آن صورت گرفته که اس‌بی‌اس پشتو فاش کرد که یکی از روزنامه‌نگاران سابق‌اش که منتظر رسیدگی به ویزای پناهندگی خود بود، پس از تلاش برای فرار از افغانستان پس از ماه‌ها تأخیر در صدور ویزا، در یک فاجعه‌ قایق در سواحل ایتالیا غرق شد.

وزارت‌های داخله و مهاجرت استرالیا به درخواست‌ها برای پاسخ‌گویی در این زمینه چیزی نگفته‌اند.

نوشته های مشابه

دکمه بازگشت به بالا